PNL a lansat campania de strângere de semnături pentru candidatura lui Klaus Iohannis la prezidenţiale

PNL a declanşat, sâmbătă, campania de strângere de semnături pentru candidatura lui Klaus Iohannis la alegerile prezidenţiale din acest an, pentru al doilea mandat la Cotroceni. Preşedintele a venit în Piaţa Universităţii, alături de liberali.
Iulian Tudor
09 aug. 2019, 12:56
PNL a lansat campania de strângere de semnături pentru candidatura lui Klaus Iohannis la prezidenţiale

Preşedintele PNL, Ludovic Orban, a declarat că această campanie va fi o amplă consultare publică cu cetăţenii români.

„Îl susţinem pe preşedinte KIaus Iohannis pentru un nou mandat pentru a garanta fiecărui român o Românie puternică, o Românie funcţională, o Românie respectată, apreciată în lume. (…) Considerăm că realegerea preşedintelui României este temelia pe care putem clădi trainic o Românie în care fiecare român vrea să trăiască”, a mai spus liderul PNL.

La rândul său, prim-vicepreşedintele PNL Rareş Bogdan a declarat că este o zi cu totul şi cu totul specială.

„În urmă cu un an de zile democraţia României a fost pusă la grea încercare, România a trecut prin una dintre cele mai grele zile din istoria ei. Iată că acum un triumf al democraţiei, după o perioadă foarte critică. (…) Putem să ne gândim la viitor cu speranţă, cu speranţa că românii vor rămâne acasă şi cu gândul că în cele din urmă vom afla ce s-a întâmplat pe 10 august şi cei responsabili vor plăti”, a spus Rareş Bogdan.

El a mai declarat că preşedintele Klaus Iohannis a fost „stavila numărul unu alături de societatea civilă, de PNL, de oamenii de bună credinţă în faţa acaparării statului român”.

Campania de strângere de semnături pentru candidatura lui Klaus Iohannis la alegerile prezidenţiale a început sâmbătă, la ora 11.00, în Piaţa Universităţii.

Preşedintele Iohannis a venit şi el în Piaţa Universităţii, a vorbit cu susţinătorii, s-a fotografiat cu aceştia şi le-a mulţumit pentru implicare.

Klaus Iohannis s-a lansat joi în cursa pentru un nou mandat de președinte al României, în cadrul Consiliului Național al PNL, unde le-a propus liberalilor ca parteneriatul preşedinte – PNL să devină „nucleul care va cataliza toate energiile” astfel încât România să devină un stat funcţional.

„Vă propun ca parteneriatul preşedinte – PNL să devină nucleul care va cataliza toate energiile astfel încât România să devină un stat funcţional, cu instituţii eficiente în slujba cetăţeanului”, a afirmat Iohannis la Consiliul Naţional al Partidului Naţional Liberal.

Citește și: Klaus Iohannis: Propun ca parteneriatul preşedinte – PNL să devină nucleul ce va cataliza energiile pentru un stat funcţional

DailyBusiness
După întâlnirea SUA-Ucraina din Florida, atenția se îndreaptă asupra lui Putin
Spynews
Zonele din România în care zăpada a ajuns la doi metri. Există risc de avalanșă
Fanatik.ro
Un bărbat arestat în dosarul lui Horațiu Potra și Călin Georgescu a amenințat o femeie cu moartea. Aceasta a solicitat ordin de protecție
Capital.ro
Lege pentru proprietarii de apartament. Confuzia legată de asociațiile de proprietari de la bloc: Mulți s-au trezit speriați
Playtech.ro
Cum şi când se resetează termostatul de la centrala termică: sfaturi pentru a funcţiona în parametri
Adevarul
Scandal sentimental: un bărbat şi-a găsit maşina „ornată” cu făină, lapte şi ouă de Ziua Națională. Ce scria în bileţelul lăsat pe parbriz
wowbiz.ro
Andreea Bălan a dat vestea bombă! Este știrea momentului în showbiz. Ea și Victor Cornea sunt în culmea fericirii
Economica.net
Cât va creşte euro, ce se va întâmpla cu preţurile, în decembrie şi în 2026
kanald.ro
Sofia și-a prevestit sfârșitul cu câteva ore înainte de a fi spulberată de un camion: „Sper să nu fac...”
iamsport.ro
Anca Alexandrescu, pe cale să-i strice pronosticul lui Radu Banciu
MediaFlux
Ce se întâmplă cu creșterea pensiilor de la 1 ianuarie 2026. Anunțul ministrului Muncii pentru toți pensionarii
stirilekanald.ro
Anunțul momentului pentru români!
substantial.ro
AS Monaco – PSG, AC Milan – Lazio, Chelsea – Arsenal: prezentare și cote la pariuri