PNL, la aniversarea centenarului lui Mircea Ionescu-Quintus: Este un garant al unităţii, stabilităţii şi viitorului partidulu

Partidul Naţional-Liberal îşi reafirmă preţuirea faţă de preşedintele de onoare al partidului, Mircea Ionescu-Quintus, care împlineşte sâmbătă 100 de ani, liberalii afirmând că acesta este un garant al unităţii, stabilităţii şi viitorului partidului.
Filip Stan
18 mart. 2017, 09:00
PNL, la aniversarea centenarului lui Mircea Ionescu-Quintus: Este un garant al unităţii, stabilităţii şi viitorului partidulu

”Suntem onoraţi să fim contemporani cu un simbol al statorniciei, moralităţii, integrităţii şi liberalismului. Partidul Naţional Liberal îşi reafirmă preţuirea pentru preşedintele său de onoare, de peste 80 de ani membru al PNL, un reper pentru fiecare membru liberal şi pentru fiecare cetăţean al României”, se arată într-un comunicat al PNL.

Liberalii evocă ataşamentul constant al lui Ionescu-Quintus pentru valorile liberale şi contribuţia acestuia la unificarea partidului după 1990, el fiind un factor de echilibru pentru PNL.

”Şi astăzi, la aniversarea centenarului, Mircea Ionescu Quintus reprezintă un garant al unităţii, stabilităţii şi al viitorului Partidului Naţional Liberal. Îi dorim multă sănătate şi să fie în continuare alături de partid, cu înţelepciunea, umorul, spiritul său blând şi vizionar”, mai precizează sursa citată.

Preşedintele Klaus Iohannis l-a decorat, vineri, pe seniorul liberal Mircea Ionescu Quintus, cu o zi înainte să implinească vârsta de 100 de ani, afirmând că el a supravieţuit războaielor şi perioadei comuniste astfel încât disputele politice de azi, când se vorbeşte despre „dictatură în plină democraţie”, probabil îl fac să zâmbească.

Seniorul liberal a fost decorat de preşedintele Iohannis cu Ordinul „Steaua României” în grad de ofiţer, fiind al treilea preşedinte care să îi ofere o distincţie, după Ion Iliescu şi Traian Băsescu. La ceremonie au participat şi liderii PNL Raluca Turcan, Cătălin Predoiu, Ludovic Orban, Gheorghe Flutur şi Teodor Atanasiu, precum şi mai mulţi consilieri prezidenţiali.

La sosirea în sală, Mircea Ionescu-Quintus a fost invitat să ia loc pe un scaun, scuzându-se în faţa presei: „Sunt impresionat de atâţi prieteni prezenţi”.

„Sunt bucuros, domnule Quintus, că mă aflu alături de cineva care reprezintă personificarea unui secol de istorie şi a opt decenii de identificare cu valorile liberalismului şi ale democraţiei. Vă doresc «La mulţi ani!» şi sper să continuaţi să inspiraţi, prin puterea exemplului, generaţiile de astăzi. Am admirat întotdeauna seninătatea de pe chipul dumneavoastră, în ciuda faptului că aţi avut în viaţă ani grei, despre care junii politicii nici nu îşi imaginează că pot exista”, a spus preşedintele.

Şi Mircea Ionescu Quintus a susţinut un discurs în faţa preşedintelui, ridicându-se de pe scaun cu greutate: „Vedeţi ce grei sunt aceşti 100 de ani? Altădată zburdam”, a spus liberalul, zâmbind.

El a spus că viaţa sa i-a oferit de toate, şi bune, şi rele, dar a concluzionat că „sfârşitul de viaţă îl trăim cu cele bune”, referindu-se şi la mandatul prezidenţial al lui Iohannis, pe care l-a lăudat.

„Spunea un critic literar, cred, că un roman dacă nu are 700 de pagini tipărite e nuvelă. Eu vreau să vă spun că viaţa mea a fost un roman, pentru că am trăit peste 100 de pagini tipărite, câte 10 zile o pagină”, a spus Quintus.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Tragedie! Un pilot de curse a murit împreună cu întreaga familie într-un accident aviatic
Capital.ro
Doliu în presa din România. O jurnalistă s-a aruncat de la etajul 7 și a murit. Ce mesaj a postat înainte: Dă-mi, Doamne…
Playtech.ro
Truc vechi pentru a încălzi caloriferele mai tare. Nu trebuie să umbli la termostat
Adevarul
Cine erau tinerii morți în accidentul din Bacău. Urmau să anunțe de Crăciun că vor avea un copil
wowbiz.ro
Primele imagini cu Mihaela Rădulescu, la capela unde este depus sicriul mamei sale. A venit de la Monaco cu o zi înainte de înmormântare, după un zbor cu întârziere | EXCLUSIV
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ultimul mesaj postat de Mălina, tânăra de 27 de ani care și-a găsit sfârșitul după ce ar fi căzut de la etajul 7 al unui bloc din Oradea. Era jurnalistă și pasionată de fotografie
iamsport.ro
Bölöni l-a numit ”cel mai bun din Europa” pe fotbalistul Generației de Aur: ”Peste Beckenbauer! Era elegant și eficace”
MediaFlux
Vechime la pensie diferită! Românii care vor avea parte de alt calcul
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet