Klaus Iohannis, la Şcoala de Vară a Tineretului Liberal: România normală este ţara din care tinerii nu îşi vor mai dori să plece

Preşedintele Klaus Iohannis a afirmat sâmbătă, la Şcoala de Vară a Tineretului Naţional Liberal, că România are nevoie de implicarea tinerilor în toate domeniile de activitate. Șeful statului a atacat guvernarea PSD și a descris România „normală”, așa cum o vede el.
Iulian Tudor
14 sept. 2019, 06:24
Klaus Iohannis, la Şcoala de Vară a Tineretului Liberal: România normală este ţara din care tinerii nu îşi vor mai dori să plece

Preşedintele Klaus Iohannis le-a transmis sâmbătă, tinerilor liberali prezenţi la Şcoala de vară de la Venus, că sunt foarte multe lucuri de făcut şi de îndreptat după guvernările eşuate ale PSD, precizând că susţinerea mediului privat şi creşterea economică sunt pilonii fundamentali pentru a face România Normală.

“Dragii mei, sunt foarte multe lucruri de făcut şi de îndreptat după guvernările eşuate ale PSD-ului. Reconstrucţia statului român, pentru a fi în slujba cetăţeanului, creşterea economică şi susţinerea mediului privat pentru a genera bunăstare sunt pilonii fundamentali pentru a face România normală, sloganul meu România normală”, a declarat Iohannis, sâmbătă, la şcoala de vară a TNL de la Venus.

Șeful statului a spus că propune românilor să trăiască într-o ţară în care normalitatea este regula, nu excepţia şi în care cetăţeanul este în centrul funcţionării statului şi nu invers. 

“Proiectul pe care îl propun românilor este acela de a trăi în sfârşit într-o ţară în care normalitatea este regula, nu excepţia în care cetăţeanul este în centrul funcţionarii statului şi nu invers şi în care cetăţeanul duce o viaţă sigură şi prosperă. România normală este ţara din care tinerii nu îşi vor mai dori să plece definitiv pentru că nu au şanse aici. România normală este ţara în care investiţiile şi dezvoltarea sunt încurajate până şi în cele mai defavorizate zone, în care tinerii, din păcate, acum sunt pur şi simplu abandonaţi şi condamnaţi la sărăcie. Proiectul României normale este proiectul întregii Românii, un proiect al unei întregi generaţii care nu poate fi dus la bun sfârşit decât prin implicarea partidelor autentic democratice, a organizaţiilor civice precum şi a voastră, a tinerilor, care vă doriţi o carieră politică”, a explicat Iohannis. 

Preşedintele a mai spus că după dezastrul guvernărilor PSD care a răpit României şanse la dezvoltare, oamenii vor o guvernare eficientă. 

“După dezastrul PSD-ist, care a răpit României ani de zile şansa la dezvoltare, cetăţenii vor o guvernare eficientă, care să le aducă siguranţă, prosperitate, bunăstare şi cu ajutorul vostru o vor avea. Voi sunteţi generaţia care poate readuce entuziasmul, speranţa dar şi optimismul în politica şi în societatea românească. Reclădirea speranţei într-un viitor mai bun este o condiţie absolut necesară fără de care dezvoltarea ţării nu are cum să reuşească. Eu sunt încrezător în destinul României pentru că văd aici împreună cu mine viitori primari, actuali şi viitori parlamentari şi cu siguranţă viitori miniştrii şi cine ştie poate chiar mai mult. Vă doresc mult succes în carieră politică”, a mai transmis Klaus Iohannis tinerilor liberali.

Citeşte şi Decrete semnate de preşedintele Klaus Iohannis

Aproximativ 1.300 de membri şi simpatizanţi ai PNL, parlamentari, aleşi locali vor participa sâmbătă, la Constanţa, începând cu ora 17,00, la Adunarea Regională a organizaţiilor PNL Sud-Est, la eveniment urmând să fie prezent şi preşedintele Klaus Iohannis.

Printre cei care vor lua cuvântul se numără preşedintele PNL, Ludovic Orban, prim-vicepreşedinţii PNL Raluca Turcan, Rareş Bogdan şi Iulian Dumitrescu, vicepreşedinte regional Victor Paul Dobre şi preşedinte PNL Constanţa, Bogdan Huţucă.

Anterior, începând cu ora 10,30, va avea loc evenimentul principal al Şcolii de Vară „Generaţia Altfel” (12-15 septembrie), organizată de Tineretul Naţional Liberal în staţiunea Venus.

La reuniune vor participa preşedintele Klaus Iohannis, liderul PNL, Ludovic Orban, secretarul general al PNL, Robert Sighiartău, care se vor adresa celor aproximativ 1.000 de tineri liberali la invitaţia preşedintelui TNL, Mara Mareş.

DailyBusiness
Tanczos Barna: România nu-și poate permite să piardă încrederea recâștigată
Spynews
Tinerii care i-ar fi furnizat droguri lui Rareș Ion au fost trimiși în judecată. Maru și Pika se află în continuare în arest preventiv
Bzi.ro
Elena Gheorghe a făcut senzație în costum de baie, la 39 de ani! Câte operații estetice are cântăreața – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Anca Dimancea anunță vești proaste pentru multe zodii. Luna falsă aduce trădări și probleme de sănătate
Capital.ro
Codul Rutier 2025. Interzis pe parbriz. Iei amendă de 1.800 de lei și rămâi fără certificatul de înmatriculare
Playtech.ro
Ventilația încrucișată nocturnă, varianta rapidă prin care răcoreşti casa fără aerul condiţionat. Ce trebuie să faci exact?
DailyBusiness
Roamingul în afara Europei te poate costa scump. Ce recomandă ANCOM
Adevarul
Trump se teme că Iranul va deveni o „nouă Libie”: „Ar prefera o înțelegere”
wowbiz.ro
Ți se face pielea de găină! Mama Teodorei Marcu, distrusă de durere la aproape 3 săptămâni de când și-a pierdut fiica. Ipostaza sfâșietoare în care a fost surprinsă femeia
Spynews
Cum își răsfață Alex Bodi iubita, la Monaco! Afaceristul și Anca au atras din nou toate privirile / VIDEO
Spynews
Monica Tatoiu, jefuită în vacanță. Era în locuință când hoții au intrat peste ea. Femeia de afaceri a apelat la autorități
Evz.ro
Singurul loc din România unde șoferilor li se recomandă să nu se uite înainte
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
„Cea mai frumoasă femeie pe care am văzut-o”, implicată în afacerea de 150.000.000 de euro
kanald.ro
Răsturnare de situație în cazul asistentei moarte la Spitalului Județean Sibiu! Ce mărturisiri fac colegii ei
Cancan.ro
TRAGEDIE în lumea sportului! Vedetă a culturismului, ucisă cu ciocanul de soț 😱
Playsport.ro
Dan Negru: „E un miracol că mai existăm ca națiune, am avut şase imnuri”
Capital.ro
Serviciu militar! Decizie în România pentru cei de 18–45 ani. Ai termen să răspunzi 31 iulie
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Serena Williams, apariție îndrăzneață, în lenjerie intimă: „Crioterapie”
stirilekanald.ro
Doctoriță ucisă de iubit, tot medic! Au urmat zile întregi de chin pentru femeie. Cei doi lucrau la același spital
Adrian Alexandrov, dezvăluiri sfâșietoare despre micuța Eva. Copila suferă enorm de dorul Elenei Udrea: „Când vine mami?”
MediaFlux
Amenzi pentru chiriașii care nu au noua adresă în buletin. Legea a intrat deja în vigoare
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Bacalaureat 2025: prima generație care își poate vedea lucrările înainte de contestații