Poarta care a ucis un tânăr la Timişoara a fost reabilitată în 2015, cu 56.000 euro. Lucrarea nu are acordul ISC

Poarta de intrare în municipiul Timişoara, care în urma furtunii de duminică a căzut peste un autoturism şi a ucis un tânăr de 24 de ani, a fost reparată de Primăria Timişoara cu suma de 56.000 de euro, în anul 2015.
Filip Stan
18 sept. 2017, 10:33
Poarta care a ucis un tânăr la Timişoara a fost reabilitată în 2015, cu 56.000 euro. Lucrarea nu are acordul ISC

Poarta de la intrarea în oraş a fost amenajată de Primăria Timişoara în vara anului 2015. Muncitorii firmei Stareto, căreia i-a fost încredinţată lucrarea, au demolat structura veche a porţii, au făcut intervenţii pe consolele verticale, dar şi pe grinda metalică orizontală. Lucrarea a costat 56.000 de euro, din care o mică parte, aproximativ 4.500 de euro, a reprezentat o sponsorizare, potrivit datelor oferite de Primăria Timişoara.

În plus, surse oficiale din cadrul Inspectoratului de Stat în Construcții au declarat pentru pressalert.ro că autorizația emisă de primăria Timișoara pentru lucrările de reabilitare este ilegală, în condițiile în care emiterea în regim de urgență a fost folosită pentru eludarea procedurii normale necesare în cazul modernizării. Pe de altă parte, ISC afirmă că soluția tehnică folosită, de îmbrăcare a stâlpilor de beton cu tabla respectivă, fără a exista niciun fel de soluții tehnice care să permită trecerea vântului a fost unul dintre factorii care a dus la prăbușirea construcției.

Citeşte şi Poliţia Timiş: Au fost deschise dosare penale pentru ucidere din culpă în cazul celor cinci decese din timpul furtunii

În urma furtunii de duminică după-amiază, poarta de intrare în municipiul Timişoara, dinspre Lugoj, a fost luată de vântul puternic, care a bătut cu peste 90 de kilometri pe oră şi a căzut peste o maşină în care se afla un tânăr de 24 de ani. El a decedat pe loc în urma incidentului.

Tânărul care a murit lovit de poartă se numeşte Vlad Baici şi avea 24 de ani. Era student la Medicină Dentară în anul şase. A copilărit în satul Cerceteaz, care aparţine de comuna Giarmata. Mama băiatului este angajată la Spitalul Judeţean din Timişoara.

Întrebat, duminică seara, la Digi24 despre efectele furtunii din Timişoara, premierul Mihai Tudose a răspuns: „Întrebaţi-l pe domnul Robu de ce a picat semnul acela inaugurat de el de curând şi a făcut o victimă. Semnul acela nou-nouţ, cu Bine aţi venit la Timişoara, a fost inaugurat cu surle şi trâmbiţe”, a raspuns premierul.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ce înseamnă, de fapt, Vozinha, porecla portarului din Capul Verde care a anihilat Spania la Cupa Mondială
Capital.ro
 Una dintre cele mai puternice economii din lume majorează dobânda-cheie la cel mai ridicat nivel din 1995
Playtech.ro
Problema din locuință care a generat mii de dosare de daună. Mulți români s-au trezit cu pagube neașteptate
Adevarul
Experiența de coșmar a unei mame care s-a angajat cameristă la un hotel din București: „M-am simțit umilită și tratată cu bătaie de joc”
wowbiz.ro
Adi Sînă, acuzat de fostul coleg de la Akcent, Sorin Brotnei, că a destrămat trupa. Declarații explozive: „El lua mai mult și voia mai mult”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Băiat de 14 ani, înecat într-un iaz din Dorohoi. Medicii nu l-au mai putut salva
iamsport.ro
Radu Banciu și-a ales favorita de la Mondial după primele meciuri: ”Îi văd campioni. Cine să-i bată?”
MediaFlux
Cartea de identitate electronică nu mai e gratuită. Cât vor plăti românii pentru noile buletine
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Din ce sunt fabricate brichetele de foc și cât de eficiente sunt în sezonul rece