Podul cu degivrare lăsat moștenire de Bolojan orădenilor a înghețat. Podul Intelectualilor s-a transformat, din nou, în derdeluș

Singurul pod din Oradea dotat cu sistem de degivrare, modernizat în timpul mandatului lui Ilie Bolojan și prezentat drept exemplu de infrastructură „ca afară”, a înghețat zdravăn în plină iarnă. Podul Intelectualilor s-a transformat, zilele trecute, într-un adevărat derdeluș, iar explicațiile oficiale au venit abia după sesizările făcute de orădeni.
Bianca Bocioacă
06 ian. 2026, 19:46
Podul cu degivrare lăsat moștenire de Bolojan orădenilor a înghețat. Podul Intelectualilor s-a transformat, din nou, în derdeluș
Podul Intelectualilor din Oradea a înghețat din nou

Problema a fost semnalată după ce temperaturile au coborât sub zero grade, iar suprafața de călcare a Podului Intelectualilor a devenit periculoasă pentru pietoni.

Directorul tehnic al Primăriei Oradea, Sebastian Marchiș, a confirmat că instalația nu funcționa. Potrivit acestuia, sistemul anti-îngheț a fost scos din funcțiune după ce „a sărit o siguranță”.

„Din verificările echipei care a ieșit în teren, instalația de degivrare a fost scoasă din funcțiune din cauză că a sărit o siguranță. Instalația a fost repusă în funcțiune, iar în următoarele ore toată suprafața de călcare ar trebui să se dezghețe”, a declarat Marchiș, precizând că electricienii constructorului vor verifica în perioada următoare cauza exactă a defecțiunii, arată ebihoreanul.ro.

Citește și: Ce drepturi ai ca pasager dacă ți-a fost anulat zborul din cauza zăpezii. În ce situații poți cere reprogramări sau rambursări

Reprezentanții Primăriei susțin că sunt luate în calcul două variante: fie cablul de alimentare ar fi fost afectat în timpul lucrărilor din Parcul Libertății, fie siguranța electrică este subdimensionată și trebuie înlocuită cu una „mai puțin sensibilă”.

„Trebuie văzut dacă siguranța a sărit din cauză că, în timpul lucrărilor din Parcul Libertății, a fost afectat cablul de energie electrică care alimentează instalația de pe pod sau dacă nu cumva siguranța este prea mică și trebuie înlocuită cu alta mai mare, care să nu fie la fel de sensibilă”, a spus Marchiș.

Instalația de degivrare constă într-un cablu de aproximativ 2.500 de metri, montat sub pavaj, menit să prevină formarea gheții pe pod. Deși este racordat la rețeaua orașului, sistemul pare să cedeze exact când este mai mare nevoie de el.

Podul Intelectualilor, cu o istorie de peste 150 de ani, a fost reabilitat în 2023, în urma unui contract de 3,6 milioane de lei, atribuit asocierii de firme Freyrom și Procons Group. Modernizarea a fost prezentată la acea vreme drept un proiect de referință, mai ales datorită sistemului anti-îngheț.

Realitatea din teren arată însă altfel. Încă din prima iarnă de după modernizare, în decembrie 2023, podul s-a acoperit cu zăpadă, deși instalația ar fi trebuit să funcționeze. Atunci, municipalitatea a explicat că sistemul era încă racordat la organizarea de șantier și nu la rețeaua orașului.

La trei ani de la reabilitare, podul continuă să aibă probleme în fiecare sezon rece, iar explicațiile se repetă: siguranțe, cabluri, verificări. Între timp, pietonii sunt nevoiți să traverseze cu grijă un pod „încălzit” care îngheață.

Citește și: Biserică veche de 200 de ani, mistuită de flăcări. Imagini greu de privit şi un apel de suflet al părintelui Florin Danu

Ironia situației nu a trecut neobservată, mai ales că proiectul este asociat cu perioada administrativă a lui Ilie Bolojan, cunoscut pentru promovarea investițiilor eficiente și a lucrărilor „fără risipă”.

Până la identificarea unei soluții definitive, Podul Intelectualilor rămâne un exemplu de infrastructură modernă care, la primul ger serios, demonstrează că între proiect și realitate mai poate apărea… o siguranță sărită.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Cum s-a născut unul dintre marii atacanți din istoria lui Dinamo. A luat o primă uriașă pentru un singur gol marcat: “Credeam că vor să mă dea afară!”
Capital.ro
Schimbare la ATM. Sunt înlocuite toate aceste bancomate. Anunț pentru cei care retrag sau depun numerar
Playtech.ro
Ilia Malinin, ratare istorică la Jocurile Olimpice de Iarna 2026. Pe ce loc a terminat patinatorul care a făcut senzație pe gheață
Adevarul
Realitatea de pe câmpul de luptă expusă de bloggerii ruși pro-război pe care Kremlinul o neagă
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Au apărut primele imagini de la înmormântarea afaceristului Sorin Iacob, a soției și bebelușului lor. Cei trei au fost înhumați împreună
iamsport.ro
MM Stoica i-a propus fostului idol de la FCSB un post în conducerea clubului
MediaFlux
Moşii de Iarnă 2026 pe 14 februarie. Ce e bine să facem de Sâmbăta Morților
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat