Poliţia germană a arestat un bărbat de 21 de ani suspectat că a pus la cale un atac terorist

Poliţia germană a anunţat că a arestat un bărbat de 21 de ani suspectat că planifica un atac terorist, relatează Reuters, precizând că dosarul ar avea legătură cu cel al unui alt suspect, reţinut săptămâna trecută la Viena.
Filip Stan
23 ian. 2017, 11:03
Poliţia germană a arestat un bărbat de 21 de ani suspectat că a pus la cale un atac terorist

Forţele speciale ale poliţiei l-au arestat pe bărbat, împreună cu o femeie, în cursul unei razii într-un apartament din oraşul Neuss, din vestul ţării, a declarat purtătorul de cuvânt al Biroului pentru Investigaţii Penale (LKA). Femeia, identificată de presă drept soţia bărbatului, a fost eliberată între timp.

Autorităţile nu au divulgat naţionalitatea suspectului.

Potrivit revistei Focus, tânărul reţinut sâmbătă plănuia un atac cu bombă vizând poliţişti şi soldaţi. Atât el, cât şi suspectul reţinut în Austria, au făcut experimente cu diferite materiale pentru a crea explozibili, într-un apartament din Neuss, potrivit news.ro.

Vineri, poliţia austriacă a arestat un tânăr de 18 ani, de origine albaneză, suspectat de legături cu militanţi islamişti şi de planificarea unui atac.

Autorităţile germane sunt în stare de alertă, după ce un solicitant de azil din Tunisia a intrat cu un camion în mulţimea strânsă la Târgul de Crăciun din Berlin, omorând 12 persoane.

DailyBusiness
Kremlinul: „Întreaga lume apreciază eforturile de pace ale președintelui Trump”
Spynews
Ce sunt obligați să aibă toți șoferii din Spania începând cu 1 ianuarie, în mașină. Ce scop are noua regulă
Fanatik.ro
Motivul pentru care secretarul de stat numit de Ilie Bolojan a dat în judecată un minister. Ce se întâmplă în instanță
Capital.ro
Doliu în presa din România. A murit fix în noaptea de Crăciun: Deznodământul fulgerător ne amintește cât suntem de fragili
Playtech.ro
Anunţ de ultimă oră! Este vorba despre blocurile construite înainte de '90, e o schimbare de care orice roman trebuie să afle
Adevarul
Filmul șocant al crimei premeditate din Sibiu: cum și-a ucis o femeie mama pentru o moștenire de un milion de euro, cu ajutorul unei asistente medicale
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
`Nu îl vom mai vedea pe Michael Schumacher`. Ultima declarație oficială despre marele campion din Formula 1
MediaFlux
Un nou proiect pentru eliminarea pensiilor speciale. Cine sunt cei vizați
stirilekanald.ro
„Mama a trebuit să dispară”. Planul diabolic pus la cale de tânăra din Sibiu pentru a scăpă de cea care i-a dat viață. INCREDIBIL de ce
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend