Poliţist agresat de un bărbat care bătuse tot ce mişcă într-un bloc din Turda. Ambulanţierii au fugit de frică FOTO

Scene de coşmar, joi, într-un bloc din cartierul Oprişani din municipiul Turda, după ce un recidivist şi-a "băut" minţile şi a snopit în bătaie câteva persoane. Alarmaţi, vecinii au sunat la numărul de urgenţă 112, însă la venirea ambulanţei agresorul a recurs la ameninţări la adresa asistenţilor de pe salvare, astfel că respectivii s-au retras, lăsându-i pe poliţişti să acţioneze.
Iulian Tudor
20 nov. 2016, 07:36
Poliţist agresat de un bărbat care bătuse tot ce mişcă într-un bloc din Turda. Ambulanţierii au fugit de frică FOTO

În timp ce încerca să-i pună cătuşele individului, un poliţist în vârstă de 42 de ani a suferit o gravă entorsă a genunchiului, scrie gazetadecluj.ro. Între timp, bărbatul a fost reţinut pentru 24 de ore iar Parchetul a venit cu propunerea arestării sale preventive.

Citeşte şi Focuri de armă la Constanţa. Un poliţist de frontieră a fost călcat cu maşina de un bărbat care făcea contrabandă cu ţigări

Conform relatărilor managerului Serviciului Judeţean de Ambulanţă Cluj, Horia Simu, apelul la numărul de urgenţă 112 a fost făcut, joi, după ora 13.30, de către locatarii unui bloc din cartierul turdean Oprişani care cereau ajutorul autorităţilor. Ei declarau, alarmaţi la culme, că un vecin ieşit din minţi produce distrugeri materiale în apartament şi bate tot ce mişcă în apropierea sa, astfel că la faţa locului a fost trimis de urgenţă un echipaj pentru a-l transporta pe acesta la „balamuc”.

Citeşte şi Un ofiţer DIPI a dat foc apartamentului în care locuia, după ce s-a certat cu soţia, apoi a împuşcat o femeie şi un poliţist

„Însă la faţa locului asistenţii de pe ambulanţă au fost ameninţaţi de către individ cu moartea, astfel că au primit ordin să se retragă – viaţa fiindu-le pusă în primejdie – dar nu înainte de a anunţa poliţia. Apoi am aflat şi faptul că „nervosul” a agresat un poliţist sosit să facă ordine, însă după aceea a ajuns, dacă nu mă înşel, la Psihiatrie şi apoi în arestul poliţiei”, mărturiseşte managerul S.A.J. Cluj. Un martor ocular al incidentului, care doreşte să-şi păstreze anonimatul a declarat pentru Gazeta de Cluj că individul – un vechi recidivist – intrat în „transă bachică” şi teribil de agitat, l-a atacat pur şi simplu pe poliţist, în momentul când acesta a încercat să-i pună cătuşele, provocându-i o gravă entorsă.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Bombă în Pro TV. Măruță e OUT după 18 ani. Prima reacție a prezentatorului
Capital.ro
Data până când sunt permise centralele de apartament. Până când mai pot fi folosite în România
Playtech.ro
Care este diferența de preț pe factură dacă ridici temperatura în casă de la 19°C la 23°C în ianuarie 2026
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend