Poliţist rănit în timpul imobilizării unui şofer care a vrut să scape de un filtru rutier

Un poliţist arădean a fost rănit, marţi, în timp ce imobiliza un şofer pe care l-a urmărit pentru că a refuzat să oprească la un filtru rutier, autoturismul pe care-l conducea având numerele de înmatriculare provizorii expirate de câteva zile. Poliţistul a suferit o entorsă, iar suspectul este cercetat de către procurori pentru ultraj.
Filip Stan
17 ian. 2017, 13:26
Poliţist rănit în timpul imobilizării unui şofer care a vrut să scape de un filtru rutier

Incidentul a avut loc pe o arteră importantă din municipiul Arad, strada Petru Rareş, care preia traficul dinspre Oradea (DN79) şi de pe centură, unde un filtru rutier a încercat să oprească un autoturism care avea numerele de înmatriculare provizorii expirate din 12 ianuarie.

Potrivit news.ro, şoferul nu a oprit iniţial, iar echipajul a pornit în urmărirea acestuia. După câteva sute de metri, bărbatul aflat la volanul autoturismului cu numere expirate a oprit, însă a încercat să fugă pe jos.

Martori ai incidentului au declarat pentru News.ro că poliţiştii au fugit după bărbat şi l-au prins, însă în timpul imobilizării suspectul a fost agresiv şi a încercat să scape. El l-a împins pe unul dintre agenţi, care a căzut.

Purtătorul de cuvânt al Poliţiei Arad, Claudia Iuga, a declarat că agentul a fost rănit uşor, dar este în afara pericolului, el suferind o entorsă.

Conform sursei citate, şoferul imobilizat, care are 35 de ani, este cercetat pentru ultraj, iar dosarul a fost preluat de către procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Neli Lucescu dezvăluie secretul mariajului cu Mircea Lucescu! Când s-au cunoscut cei doi și cum se înțeleg după mai bine de 50 de ani împreună
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Iubitul Rodicăi Stănoiu rupe tăcerea după decizia INML. Cine ar fi internat-o pe fosta ministră la Psihiatrie. Erau sau nu căsătoriți?
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Pensii tăiate pentru o mare categorie de români. Cine sunt cei vizați de proiect
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”