Poliţist trimis în judecată după ce a furat dintr-un supermarket din Vaslui

Un poliţist în vârstă de 23 de ani, prins de către angajaţii unui supermarket din Vaslui în timp ce încerca să iasă din magazin cu mai multe obiecte furate, a fost trimis în judecată pentru furt calificat.
Filip Stan
15 apr. 2013, 18:07
Poliţist trimis în judecată după ce a furat dintr-un supermarket din Vaslui

Procurorii vasluieni l-au trimis în judecată pe agentul Marius Diaconu, fost adjunct al şefului de post din comuna Ştefan cel Mare, sub acuzaţia de furt calificat după ce, în decembrie 2012, a încerca să iasă dintr-un supermarket cu mai multe obiecte ascunse în haine, scrie Mediafax.

Obiectele furate, respectiv 16 brelocuri în valoare de 73 de lei, au fost găsite de agenţii de pază ai magazinului în urma percheziţionării corporale a poliţistului. Ulterior, reprezentanţii supermarketului au sunat la numărul de urgenţă 112 şi au solicitat intervenţia Poliţiei.

Agentul în cauză a fost pus la dispoziţie şi îndeplineşte doar acele sarcini stabilite de către şefului Inspectoratului de Poliţie (IPJ) al Judeţului Vaslui. Conform Statului Poliţistului, rămânerea sa în activitate se hotărăşte după soluţionarea definitivă a cauzei„, a declarat, luni, purtătorul de cuvânt al IPJ Vaslui, Mihaela Ştraub.

Până la pronunţarea definitivă a instanţei, agentul Marius Diaconu va lucra în continuare la Poliţia Judeţeană Vaslui, fiind remunerat cu salariu de bază.

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Câți români s-au uitat la Istvan Kovacs arbitrându-l pe Lionel Messi. Antena 1 și-a demolat concurența și în Canada – Africa de Sud
Capital.ro
Avertisment de la INS pentru economie. Milioane de români au trăit în sărăcie în 2025. Copiii și tinerii sunt categoriile cele mai afectate
Playtech.ro
Canicula lovește și facturile. De ce plătește România cea mai scumpă energie din Europa, explicația simplă
Adevarul
Tunelul Maramureș, de 2,4 kilometri, săpat în timp record. Cum au fost construite cele mai lungi tuneluri feroviare din România
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Soția și cei doi copii ai fotbalistului Lucas Trejo au fost găsiți morți în urma cutremurelor din Venezuela
iamsport.ro
Cine a fost liderul ”din umbră” al Generației de Aur: ”Un jucător de o inteligență rară! Avea voce în vestiar, spunea lucrurilor pe nume”
MediaFlux
Cele mai frumoase mesaje, urări și felicitări de Sf. Petru și Pavel. Cui îi spunem „La mulți ani”
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?