Poliţista care i-a furnizat lui Victoraş Micula informaţii secrete a fost achitată într-un alt dosar cu aceeaşi acuzaţie. Conform instanţei, fapta nu este prevăzută de Codul Penal

Camelia Maria Erdei, polițista din Oradea acuzată că ar fi oferit informații secrete lui Victor Micula și că i-ar fi permis acestuia accesul la bazele de date ale Ministerului de Interne, a fost achitată de Tribunalul Bihor într-un alt caz.
Filip Stan
18 sept. 2024, 16:49
Poliţista care i-a furnizat lui Victoraş Micula informaţii secrete a fost achitată într-un alt dosar cu aceeaşi acuzaţie. Conform instanţei, fapta nu este prevăzută de Codul Penal

Prin sentința pronunțată marți, Tribunalul Bihor a stabilit că faptele pentru care Erdei a fost judecată, respectiv accesul ilegal la un sistem informatic, „nu sunt prevăzute de legea penală”. În cazul acuzației de divulgare de informații nepublice sau secrete de serviciu, instanța a decis achitarea fie pe motiv că „fapta nu e prevăzută de legea penală”, fie din cauza prescrierii răspunderii penale.

Decizia instanței nu este definitivă și poate fi atacată cu apel în termen de 10 zile de la comunicare.

Potrivit Bihon.ro, Erdei a fost trimisă în judecată în octombrie 2021, fiind acuzată de accesarea neautorizată a bazelor de date referitoare la evidența persoanelor, permisele auto și pașapoarte, pentru scopuri personale, între august 2017 și noiembrie 2018.

Citeşte şi: Dosarul generalilor, pe masa magistraților de la Curtea de Apel. Florian Coldea, în fața jurnaliștilor: „Pe scurt, penibil, niște prostii”

Ancheta susținea că Erdei ar fi căutat date despre cântăreața Vlăduța Lupău, la cererea lui Victor Micula, precum și despre membrii familiei acesteia. De asemenea, polițista ar fi interogat bazele de date pentru a obține informații despre o femeie „prietenă” pe Facebook cu concubinul său și despre un bărbat de la care intenționa să cumpere lemne.

Conform datelor instanțelor, Camelia Erdei este implicată într-un alt dosar de acces ilegal la un sistem informatic, alături de alți doi foști polițiști și Victor Micula. Următorul termen în acest dosar este programat pe 19 septembrie la Tribunalul Bihor.

Citeşte şi: Fraţii Tate spun că sunt victimele unei conspiraţii şi că statul român s-a făcut de râs hărţuind oameni nevinovaţi: „Totul e o invenţie. Niciun om bogat, cu influenţă sau cu bani, nu se va mai muta aici vreodată”

DailyBusiness
SUA introduc testarea pentru deficitul de testosteron în rândul militarilor de peste 30 de ani
Spynews
Cum arată casa bunicilor Vlăduței Lupău. Cântăreața s-a întristat când a ajuns acolo
Fanatik.ro
Taxe pe trofeul CM! Câți bani oprește fiscul american din premiul Spaniei după câștigarea Cupei Mondiale
Capital.ro
Curs valutar joi, 23 iulie. BNR a publicat noile cotații pentru principalele valute. Cât valorează euro și dolarul
Playtech.ro
Facultatea unde concurența a ajuns la 21 de candidați pe un loc. Specializările care atrag cei mai mulți absolvenți de liceu
Adevarul
Reportaj în Ungaria de Est, paradisul cultural și acvatic de la granița României. Cât costă un sejur în tărâmul cetăților și băilor termale
wowbiz.ro
Dragostea plutește la propriu pe litoral! Doi îndrăgostiți au transformat marea într-o scenă de film romantic. Turiștii prezenți s-au uitat de două ori
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O femeie din Brăila a rămas fără cap la locul de muncă, după ce a fost prinsă sub mai mulți baloți! Victima era mama a trei copii
iamsport.ro
O echipă din România și-a batjocorit jucătorii și angajații: ”Și-au amanetat bijuteriile pentru bani de cozonac! Sunt neplătiți de 6 luni, nu mai recuperează nimic, clubul e în faliment”
MediaFlux
EXCLUSIV Toate actele sunt solicitate pe HUB-ul de servicii electronice al MAI. Românii se mută de la ghișeu pe online
stirilekanald.ro
Femeie lovită de trăsnet când făcea plajă: „Soțul ei...
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România