Polițiștii și gardienii din penitenciare protestează! S-au săturat de „circul” Guvernului Nicoale Ciucă. Proteste masive!

O nouă categorie socio-profesională se revoltă. Angajații din penitenciare și polițiștii ies în stradă. Proteste masive vor avea loc în Piața Victoriei, din București. 
Filip Stan
24 aug. 2022, 09:20
Polițiștii și gardienii din penitenciare protestează! S-au săturat de „circul

Membrii Sindicatului Naţional al Poliţiştilor şi Personalului Contractual (SNPPC) şi ai Federaţiei Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor (FSANP) vor protesta în fața Guvernului, miercuri, 24 august.

Angajaţii din poliţie şi din penitenciare acuză Guvernul Nicolae Ciucă de „circ politic” şi reclamă „ineficienta guvernare a României”.

„Poliţia şi penitenciarele protestează pentru că s-au săturat de circul politic creat de miniştrii cabinetului Ciucă, responsabili cu aplicarea defectuoasă a legii salarizării unitare pentru întreaga structură de apărare, ordine publică şi securitate naţională. Două proiecte de lege în Parlament pentru modificarea ordonanţei trenuleţ, două proiecte de ordonanţă lansate în spaţiul public de către ministrul apărării Vasile Dîncu, două proiecte de ordonanţă ale ministrului muncii Marius Budăi retrase intempestiv, un proiect al prim-ministrului Nicolae Ciucă uitat în sertarele guvernamentale au bulversat şi au tensionat la maxim cei aproximativ 250.000 de angajaţi din sectorul de apărare, ordine publică şi securitate naţională”, se arată într-un comunicat dat publicităţii de FSANP.

 

Polițiștii, exasperați de Guvernul Nicolae Ciucă: „Este vorba despre dispreţul politicienilor coaliţiei de guvernare pentru angajaţii din instituţiile de forţă ale statului”

 

Poliţiştii, militarii şi poliţiştii de penitenciare sunt nemulţumiţi că de zece luni solicită acordarea a două tranşe salariale restante din anul 2020, însă, până la această dată, aceştia au primit doar promisiunea acordării unui sfert de tranşă.

„Acest `praf în ochi` arată dispreţul politicienilor coaliţiei de guvernare pentru angajaţii din instituţiile de forţă ale statului. Inflaţia care a depăşit 15%, preţurile la alimentele de bază care s-au dublat şi facturile la energie electrică şi gaze naturale care conduc, în fiecare lună, la sărăcirea românilor, fac inevitabilă reinventarea protestelor din 10 august 2018. Aceste momente previzibile îi vor face pe actualii politicieni să întindă mâna pentru ajutor tocmai acestei categorii sociale pe care acum o dispreţuiesc.

În acele zile, domnule Nicolae Ciucă, care, inevitabil, vor veni, poliţia şi penitenciarele vor fi tot în stradă, dar de data aceasta alături de protestatarii nemulţumiţi de ineficienta guvernare a României, iar Jandarmeria nu va mai deschide robinetul gazelor lacrimogene şi va arunca bastoanele şi scuturile la coşul de gunoi”, se mai arată în documentul citat.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Iustin Petrescu va avea un decor atipic la nuntă! Rar vezi așa ceva în România | VIDEO
Fanatik.ro
Cum a trăit Gigi Becali succesul Universității Craiova? „Și-a dat seama că e departe de ei”
Capital.ro
Călin Georgescu face dezvăluiri despre eliminarea sa din cursa prezidențială: Au făcut din Țara Românească o peșteră de tâlhari
Playtech.ro
Urmează o nouă minivacanță pentru elevi în luna iunie. Elevii vor merge la școală doar trei zile
Adevarul
„Autostrada cu tuneluri”, la doi ani de la startul lucrărilor. Ce a mai rămas de construit din tronsonul Margina - Holdea
wowbiz.ro
1 iunie vine cu modificări la plata concediilor medicale! Categoriile care vor fi plătite și în prima zi
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tânărul din Arad suspect de hantavirus a fost confirmat pozitiv. Opt contacți ai pacientului, izolați pentru 21 de zile
iamsport.ro
Prunea a răbufnit în direct după Craiova - U Cluj 5-0: ”Am înnebunit când am văzut, vorbeam singur! Spuneți-mi și mie de ce?!”
MediaFlux
Infecția cu hantavirus din România nu se transmite de la om la om ci este tulpina transmisă de rozătoare, confirmă Institutul Cantacuzino
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi