Poliţistul Marian Godină va publica o carte pentru copii

Marian Godină le explică celor mici ce presupune meseria de poliţist în noua sa carte, „În misiune cu Marian". Curtea Veche Publishing pregăteşte o nouă carte semnată de carismaticul om al legii, "În misiune cu Marian", volum ce cuprinde o serie de povestiri simpatice pentru copii, ilustrate cu imagini sugestive şi atractive.
Iulian Tudor
20 mai 2016, 08:55
Poliţistul Marian Godină va publica o carte pentru copii

Cartea poate fi comandată începând de astăzi, înainte de data oficială a apariţiei pe piaţă (25 mai) exclusiv online, pe site-ul editurii, www.curteaveche.ro sau la numerele de telefon 021 222 25 36 / 0744 369 721. Toţi cei care se vor număra printre primii care îşi achiziţionează volumul în această perioadă îl vor primi începând cu data de 25 mai cu reducere, autograf şi dedicaţie personalizată, potrivit Mediafax.

„În misiune cu Marian. Eu nu-s pitic, am ghiozdanul mare!” îi va ajuta pe micuţi să îşi contureze o percepţie corectă despre meseria de poliţist rutier, prezentându-l pe acesta drept prietenul tuturor, cu precădere al copiilor.

CITEŞTE ŞI Marian Godină îl face praf „gramatical” pe deputatul care vrea interzicerea radarelor

Personajele principale ale cărţii sunt agentul de circulaţie Marian, dar şi Luca, un băieţel de şase ani pasionat de meseria de poliţist. Cei doi se împrietenesc, iar Luca află de la Marian ce responsabilităţi are un poliţist de circulatie, ce este maşina de poliţie, de ce trebuie să purtăm centura de siguranţă, ce înseamnă 112 şi multe alte informaţii utile. Fiindcă toate acestea sunt explicate pe întelesul băieţelului, Marian şi micul său prieten îndeplinesc o misiune specială, iar la finalul cărţii, micii cititori descoperă alături de Luca un lucru important, acela că poliţistul este prietenul copiilor, care îi poate ajuta oricând dau de greu.

Despre motivele care au stat în spatele cărţii în curs de apariţie la Curtea Veche Publishing, Marian Godină scrie pe pagina sa de Facebook:

Metodele de educare a copiilor sunt destul de învechite. Nu ştiu câtă eficienţă mai are în ziua de azi o listă de reguli de genul „Nu bate mingea pe stradă, Nu traversa prin loc nepermis, Nu traversa prin faţa sau prin spatele autobuzului oprit”, mai ales dacă nu sunt ambalate într-un mod captivant pentru copii care să-i facă să nu le perceapă ca pe nişte porunci, ci ca pe nişte povestiri interesante. Am legat o prietenie frumoasă cu Luca, băieţelul isteţ care mi-a repetat mereu că nu-i pitic, are ghiozdanul mare şi astfel el s-a ales cu o educaţie temeinică în domeniul circulaţiei, în timp ce eu a trebuit să-i promit că voi scrie o carte ce îl va avea chiar pe el personaj principal, alături de mine. M-a mai pus să-i promit ceva: că nu voi mai fuma. Aşa că iată-mă acum, nefumător şi în postura de a vă invita ca împreună cu copiii dumneavoastră să-l cunoaşteţi pe simpaticul Luca, iar împreună cu Luca să intraţi în maşina de poliţie, să aflaţi reguli de circulaţie folositoare copiilor, dar şi adulţilor. (…) Atenţie: Cartea nu este recomandată părinţilor care au obiceiul să circule fără centură, pentru că nu vor mai putea face asta după ce le-o vor citi copiilor, aceştia preferând ca tati să aibă bani de jucării, nu de dat pe amenzi.”

Prima carte a lui Marian Godină, „Flash-uri din sens opus”, apărută tot la Curtea Veche Publishing, a devenit un bestseller încă înainte de a apărea fizic pe piaţă, în total înregistrând vânzări de peste 40.000 exemplare.

Cartea „În misiune cu Marian. Eu nu-s pitic, am ghiozdanul mare”, poate fi precomandată de pe site-ul editurii Curtea Veche în perioada 20-25 mai 2016, comenzile urmând să fie livrate începând cu data de 26 mai. Volumul va putea fi achiziţionat la preţul de 35 de lei.

DailyBusiness
Șomajul atinge un minim istoric de 3,33%, impulsionat de relansarea economică europeană
Spynews
Mihai Leu, transportat de urgență la spital. Fostul campion e în stare critică la Terapie Intensivă. A fost adus la Spitalul Fundeni cu elicopterul
Bzi.ro
Laura Cosoi, apariție neașteptată în costum de baie! Arată senzațional la 43 de ani, după 4 nașteri
Fanatik.ro
Cât costă o vacanță în Grecia la finalul primăverii. Prețurile sunt mai mici, iar temperaturile numai bune pentru baie
Capital.ro
Se reia turul II în România? Anunțul venit azi, 29 aprilie: Neconstituțională și abuzivă
Playtech.ro
De ce unele ouă au pete negre sau maro pe gălbenușuri. Cât de sigure sunt pentru consum?
DailyBusiness
Poți păstra numărul de înmatriculare dacă vinzi sau radiezi mașina? Legea oferă răspunsul clar
Adevarul
Mihai Leu, în stare critică. Fostul mare pugilist a fost adus cu elicopterul la București
wowbiz.ro
România, fără curent în următoarele zile! Vestea vine după blackout-ul din Spania și Portugalia. Lista zonelor care nu vor avea electricitate. Ce se întâmplă, de fapt?
Spynews
Andrew Barabancea, fiul Ozanei Barabancea, a suferit infarct la 24 de ani. Care e starea de sănătate a tânărului / FOTO
Spynews
Mihai Mitoșeru, primele declarații despre noua iubită! Este prima relație oficială după divorț
Evz.ro
Întreruperi de curent în Capitală, după pana imensă din Spania
Ego.ro
Donald Trump, înșelat de a doua soție chiar cu garda lui de corp! Detalii halucinante
Prosport.ro
FOTO. Simona Halep, în costum de baie şi cămaşă transparentă! Cât costă geanta Marni de plajă
kanald.ro
Românii din acest oraș sunt sfătuiți să evite apa de la robinet! Primarul a făcut anunțul
Cancan.ro
Ce a făcut angajata unui fast-food din Plaza România, după ce a aflat că Piedone face controale în zonă. Șeful ANPC a prins-o în fapt!
Playsport.ro
Incredibil! Cum poate să arate Sandra Izbașa la 11 ani după ce s-a retras din gimnastică. Imaginile au scăpat pe net
Capital.ro
România e în doliu. Un celebru ministru s-a stins azi, 29 aprilie. Fiul său a anunțat tragedia
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Gimnasta a făcut avere din alte activități: „Bărbații mi-au cerut apa în care m-am spălat”
stirilekanald.ro
Cum a arătat prima dezbatere electorală între candidați. Crin Antonescu, Nicușor Dan și Elena Lasconi, atacuri politice și replici tăioase! George Simion a părăsit sala după doar câteva minute
Cât costă un kilogram de cireșe în luna mai 2025. Unde se găsesc cele mai ieftine cireșe
MediaFlux
Vești proaste pentru pensionari. Ce spun ministrul Muncii și cel al Finanțelor despre creșterile de pensii și recalcularea lor
Shtiu.ro
Cum se aprinde Lumina Sfântă la Ierusalim? Cum aprinde preotul lumânările fără sursă de foc?
Puterea.ro
Un nou SUV poate fi comandat în România, începând de azi. Ce preţ are faţă de Dacia Bigster