Pompier român, campion mondial la arte marţiale VIDEO

I-a cucerit pe americani şi a obţinut medalia de aur la campionatul mondial de arte marţiale. Este vorba despre un pompier din Vrancea care a participat la concursul dedicat sportivilor pompieri şi poliţişti.

09 iul. 2015, 06:38

Iulian Pitulac are 31 de ani si a fost singurul român care a participat la Campionatul Modial al sportivilor poliţişti şi pompieri. În finala organizată în statul american Virginia de Nord, românul a trebuit să învingă un sportiv din Mexic şi s-a întors acasă cu medalia de aur.

„Am participat la foarte multe competiţii, emoţii sunt mereu. Pentru mine reprezintă rodul muncii mele. A fost foarte greu, nu mă aşteptam să obţin medalia de aur”, a declarat pompierul-campion.

Iulian Pitulac nu este la prima competiţie. În 2008 s-a clasat pe primul loc la Campionatul Mondial din Anglia, iar în 2009 a primit medalia de bronz la Vacouver- Canada.

Iulian Pitulac lucrează de nouă ani ca pompier la Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Panciu.