Ponta: Cota unică e o chestiune puţin fetişizată

Prim-ministrul Victor Ponta a declarat, la România TV, că disputa din USL legată de supraimpozitarea salariilor foarte mari din sectorul bugetar nu este încă tranşată, căutându-se şi alte soluţii pentru a reduce discrepanţele de venituri dintre salariaţii statului. Ponta a apreciat că liberalii vor să aplice prea strict principiul că cei de dreapta nu pun taxe, premierul apreciind că taxa unică este "puţin fetişizată".
Filip Stan
13 mai 2013, 19:38
Ponta: Cota unică e o chestiune puţin fetişizată

Victor Ponta a apreciat că diferenţele de opinie dintre PSD şi PNL referitoare la impozitarea mai mare a veniturilor foarte mari au apărut ca urmare a unei abordări foarte ideologizante din partea aliaţilor liberali.

„Ei au preluat foarte ideologic că liberalii sau cei de dreapta nu pun taxe. Dar şi Merkel e de dreapta; în Germania nu sunt taxe. Cota unică e o problemă puţin fetişizată. Am întrebat o dată: dacă făceam cota unică de 50% era bună?”, a declarat primul-ministru.

Premierul s-a pronunţat în favoarea tezei potrivit căreia o impozitare în trepte reprezintă o soluţie de reducere a inechităţilor din sistemul bugetar în chestiunea salarizării. „Singura soluţie civilizată din Europa – că doar noi, Rusia şi Bulgaria avem taxă unică, este un sistem de taxare în trepte”, a spus Victor Ponta.

Şeful Guvernului a declarat că în ianuarie convenise cu ministrul de Finanţe şi în interiorul USL ca veniturile mari să fie impozitate suplimentar, însă ulterior liberalii s-au răzgândit. „Acum o lună, colegii din PNL au zis că nu dă bine şi au redeschis discuţia”, a relatat Ponta.

„Subiectul nu este închis şi nu o să-l închidem, dar pot fi şi alte soluţii”, spus premierul adăugând că o altă soluţie decât supraimpozitarea ar putea fi o nouă legislaţie privind salarizarea în sectorul bugetar.

El a mai spus că viitoarele indexări ale salariilor bugetarilor nu ar trebui să se acorde tuturor categoriilor de salariaţi în sistemul public.

DailyBusiness
Rubio vizitează Bahrainul pentru a obține sprijinul liderilor arabi din Golf în legătură cu acordul de pace cu Iranul
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
Șocant! Soția fostului jucător al lui Dinamo, tăiată cu briceagul azi noapte în București! Femeia, urcată în ambulanță sub privirile Poliției. Exclusiv
Capital.ro
INSP avertizează: ,,Canicula poate pune viața în pericol” Recomandările pe care românii trebuie să le respecte în zilele cu temperaturi extreme
Playtech.ro
Cea mai scumpă greșeală făcută de românii cu credite la bănci. Poate dubla costul împrumutului
Adevarul
Cum arată fostul combinat Phoenix, mândria pierdută a Băii Mari. Coșul înalt de 350 de metri veghează peste zona interzisă
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Bilanțul cutremurelor devastatoare din Venezuela a ajuns la 235 de morți. Oamenii caută prin ruine cu mâinile goale după supraviețuitori
iamsport.ro
A dat lovitura cu un produs iubit de români. Afacerea în care își investește banii câștigați din fotbal
MediaFlux
Gigi Becali s-a făcut diriginte de șantier. Fostul arbitru Alexandru Tudor a pus umărul la treabă
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?