Ponta: Dacă Dragnea cumpără voturile din CEx cu funcţii şi contracte de la Guvernul Dăncilă, vom avea haos şi un dezastru generalizat

Fostul premier Victor Ponta spune că dacă lui Liviu Dragnea i-ar păsa de PSD şi de oamenii care au votat acest partid, de bunul mers al ţării şi de colegii lui, pe care îi pune să se lupte azi între ei, ar demisiona. "Dacă însă azi Dragnea cumpără voturile din CEX oferind funcţii şi contracte de la Guvernul Dăncilă, vom avea un haos şi un dezastru generalizat!", afirmă fostul lider al PSD.
Iulian Tudor
21 sept. 2018, 09:25
Ponta: Dacă Dragnea cumpără voturile din CEx cu funcţii şi contracte de la Guvernul Dăncilă, vom avea haos şi un dezastru generalizat

„Când persoana mea devenise o problemă pentru PSD (inculpat de DNA) am demisionat din funcţia de Preşedinte/ am făcut campanie în 2016 din poziţia de simplu membru şi aşa PSD a câştigat Alegerile! Datoria unui adevărat lider este să îşi conducă echipa, nu să fie o povară pentru aceasta / să facă un pas înapoi când face rău şi să sprijine din altă poziţie! Cel care îşi duce la dezastru Partidul pentru propria lui funcţie şi pentru propriul interes este doar un şacal venit să fure ceva ce nu îi aparţine!”, a scris Victor Ponta, pe Facebook, înaintea CEx al PSD, scrie news.ro.

Citeşte şi Premierul Viorica Dăncilă, înaintea şedinţei PSD: Consider că lucrurile trebuie lămurite, mesajul meu îl voi da în CEx

El spune că dacă lui Liviu Dragnea i-ar păsa de PSD şi de oamenii care au votat, dacă i-ar păsa de bunul mers al ţării şi de colegii lui pe care îi pune să se lupte azi între ei, ar demisiona!

„Dacă însă azi Dragnea cumpără voturile din CEX oferind funcţii şi contracte de la Guvernul Dăncilă, vom avea un haos şi un dezastru generalizat! Dacă CEX ul PSD nu poate să elibereze ţara de Gaşca lui Dragnea, atunci o vom face noi, cei de la ProRomania!”, mai susţine fostul lider al PSD.

Comitetul Executiv al PSD se reuneşte vineri, la ora 12.30, pentru a tranşa disputele apărute în partis ca urmare a scrisorii în care este cerută demisia a lui Liviu Dragnea de la conducerea partidului şi din funcţia de preşedinte al Camerei Deputaţilor. Scrisoarea care îi are printre semnatarri pe Gabriela Firea, Adrian Ţuţuianu şi Paul Stănescu, ar fi asumată de până la 30 de lideri din CEx. Ţuţuianu spune că şi 50 de parlamentari ai partidului ar fi semnat-o, iar deputatul PSD de Botoşani Răzvan Rotaru afirmă că 80 de deputaţi susţin demersul.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Stare de urgență într-un oraș celebru din cauza zăpezii! Vremea extremă a paralizat totul
Fanatik.ro
Fotbalistul român care a dat lovitura în cazino: “Chintă royală maximă în prima seară! A băgat banii cash în geantă”
Capital.ro
A murit un mare român! Dan Andronic: In Memoriam – Eugen Papadima era un creier briliant, un spirit căutător, un intelectual de marcă
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
„Faceți din Putin obstacolul” – sfaturile unui diplomat american veteran pentru Zelenski înaintea întâlnirii cu Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Dramaturgul Radu F. Alexandru s-a stins din viață în a doua zi de Crăciun
iamsport.ro
Îl acuză direct pe Giovanni Becali că aranja meciuri și decidea ce jucători sunt convocați la națională! Cum i-ar fi influențat pe selecționeri: ”Mi-e frică, nu știu mulți oameni!”
MediaFlux
Cod roșu de ninsori și vânt puternic în România până luni seara! ANM a anunțat zonele vizate și de codurile portocalii și galbene (HARTĂ)
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend