Scandal din cauza lui Cioabă. Ponta: E nesimţire să-l suni pe Brădişteanu, după ce i-ai făcut dosar

Victor Ponta l-a atacat dur pe preşedintele Traian Băsescu, după ce acesta a intervenit în cazul lui Florin Cioabă cerându-i medicului Şerban Brădişteanu să meargă în Turcia pentru a-l trata pe "regele romilor". Ponta vorbeşte despre "nesimţirea" lui Băsescu de a-l suna pe medicul Brădişteanu, după dosarul penal care i-a fost făcut acestuia.
Filip Stan
16 aug. 2013, 12:16
Scandal din cauza lui Cioabă. Ponta: E nesimţire să-l suni pe Brădişteanu, după ce i-ai făcut dosar

Aflat la Suceava, Ponta a comentat într-o manieră foarte brutală intervenţia lui Traian Băsescu la medicul Brădişteanu. „Deci Băsescu i-a făcut dosar penal şi acum l-a rugat să meargă în Turcia. Mă bucur că nu are termen la tribunal, că trebuia să meargă la tribunal, unde i-a făcut Băsescu dosar penal. Apropos de ticăloşie şi tupeu”, a spus primul-ministru.

Acesta a spus că telefonul dat de către Băsescu lui Brădişteanu denotă arată „nesimţire”. „După ce îi faci dosar penal unuia dintre cei mai buni medici din România mai ai şi nesimţirea să îl suni la telefon să îl rogi să meargă în Turcia”, a comentat Victor Ponta.

Şerban Brădişteanu, şeful Clinicii de chirurgie cardiovasculară de la Spitalul de Urgenţă Floreasca, a plecat miercuri noapte spre Antalya, pentru a stabili dacă Florin Cioabă ar putea fi operat acolo sau ar putea fi transportat în România.

„Este în comă indusă medicamentos, pentru a fi liniştit. Am făcut evaluarea, astăzi ar fi noi investigaţii. Starea sănătăţii este mult prea fragilă, adică organismul este fragil şi nu ar putea suporta o operaţie pe cord deschis”, a spus medicul Şerban Brădişteanu, după ce l-a evaluat, în Antalya, pe autointitulatul rege al romilor, Florin Cioabă.

Medicul a adăugat că Florin Cioabă trebuie reechilibrat şi abia apoi ar putea fi transportat la Bucureşti, pentru a fi operat.

Medicul Şerban Brădişteanu a punctat că a mers în Antalya atât la solicitarea familiei regelui Cioabă, cât şi la rugămintea preşedintelui Traian Băsescu. „Preşedintele Traian Băsescu m-a rugat, dacă vreau şi pot, să fac această vizită medicală, împreună cu anestezista mea, pentru a aprecia ce este mai bine de făcut pentru un om, până la urmă”, a spus Brădişteanu, care a adăugat că toate costurile deplasării sale au fost suportate de familia lui Florin Cioabă.

Şerban Brădişteanu a fost acuzat de procurorii DNA de favorizare a infractorului în cazul Adrian Năstase, infracţiunea fiind în legătură directă cu cele asimilate celor de corupţie. Concret, Brădişteanu este acuzat că, după ce fostul premier Adrian Năstase a fost condamnat definitiv la doi ani de închisoare cu executare în dosarul „Trofeul Calităţii” şi a încercat să se sinucidă, „a încercat zădărnicirea punerii în executare a mandatului de executare a pedepsei privindu-l pe Năstase Adrian”, potrivit rechizitoriului întocmit de procurori.

Anchetatorii au precizat că medicul Şerban Brădişteanu şi-a folosit prerogativele sale de medic specialist în chirurgie cardiovasculară şi şi-a asumat internarea lui Adrian Năstase în cadrul secţiei pe care o conducea, deşi diagnosticul medical nu impunea internarea în acea secţie, iar primele intervenţii medicale au fost realizate de un alt doctor dintr-o altă secţie.

Brădişteanu mai este acuzat că a evitat să comunice oficial reprezentanţilor Direcţiei Generale de Poliţie Municipiului Bucureşti dacă Adrian Năstase poate fi încarcerat.

 

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Georgina Rodriguez, din nou în centrul atenției. Cum s-a prezentat logodnica lui Cristiano Ronaldo la un eveniment
Capital.ro
Se dau vouchere de 700 de lei în 2026. Românii care trebuie să depună cerere în termen de 30 de zile
Playtech.ro
Două ţări europene caută muncitori pentru sezonul estival. Se dau salarii de 3.000 de euro, mesele şi cazarea fiind incluse
Adevarul
Destinația surpriză unde poți face o vacanță de o săptămână cu mai puțin de 300 de euro: atrage tot mai mulți turiști
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Unde a ajuns mama biologică a Măriucăi, fetița adoptată de Luminița Anghel. Dezvăluiri controversate făcute de David Pușcaș: „Cerșește la Unirii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un copil de 10 ani și-a pierdut viața în Prahova, după ce mașina familiei s-a izbit violent de un TIR plin cu paleți
iamsport.ro
Incredibil! Ce i-a spus MM Stoica lui Gigi Becali după prima săptămână a lui Mirel Rădoi la FCSB: ”Gata, la revedere!”
MediaFlux
Putin face o ofertă pace. Rusia propune SUA un târg pentru a înceta războiul
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj