Ponta: Îmi iau angajamentul că vom reuşi să trecem amnistia peste toate blocajele

Premierul Victor Ponta a declarat marţi că proiectele de lege privind amnistia fiscală vor trece în Parlament, cerând miniştrilor care sunt şi senatori să meargă săptămâna viitoare la Senat să voteze aceste acte normative, transmite Agerpres.
Filip Stan
26 aug. 2014, 14:16
Ponta: Îmi iau angajamentul că vom reuşi să trecem amnistia peste toate blocajele

‘Vreau să dau un mesaj foarte clar că regret faptul că au fost blocate ieri (luni -n.red.) la Senat toate cele trei legi privind amnistia. (…) E vorba despre mamele care au primit indemnizaţii, despre pensionari şi despre profesorii din zonele defavorizate. Vreau să vă cer tuturor miniştrilor care sunteţi senatori să mergeţi luni la Senat, chiar dacă cei din Opoziţie se opun acestor acte, din punctul meu de vedere de dreptate şi de justiţie socială, vă rog să mergeţi să trecem la Senat şi după aceea şi la Cameră. Vreau să îmi iau angajamentul către toţi pensionarii, profesorii, mamele care aşteaptă această amnistie fiscală că vom reuşi să trecem cu toate blocajele şi cu toate opoziţiile pe care le avem împotrivă’, a declarat premierul Victor Ponta, în cadrul şedinţei de Guvern de marţi.

Sesiunea extraordinară de luni a plenului Senatului a fost închisă din lipsă de cvorum.

Printre proiectele de lege care figurau pe ordinea de zi a senatorilor, dar nu au mai putut fi dezbătute şi au fost amânate pentru o şedinţă viitoare, se numără cele referitoare la amnistia fiscală în cazul pensionarilor cu debite şi al mamelor care au beneficiat de indemnizaţie pentru creşterea copilului.

În cursul şedinţei de luni după-amiază, o parte dintre senatorii PNL şi PDL au părăsit sala de plen pe motiv că nu li s-a permis motivarea votului la proiectul de lege privind reducerea CAS.

DailyBusiness
RO-Wine: Vinuri din 15 țări și trei zile în care Bucureștiul devine, din nou, capitala vinului internațional
Spynews
Iubita lui Andrei Ștefănescu a împlinit 37 de ani! Ștefania Ducă a sărbătorit alături de prezentator și de fiul acestuia
Fanatik.ro
Gigi Becali, promisiune pentru MM Stoica: NU va mai face asta la FCSB. ”Îmi zicea că e o chestie de mândrie pe care nu o poate controla. Ne durea”
Capital.ro
Interdicție pentru proprietarii de locuințe și terenuri. Legea stabilește limite clare chiar și pentru bunul propriu
Playtech.ro
Cât costă o călătorie cu noul Orient Express pe ruta Roma-Istanbul. Trenul de lux va opri și în România
Adevarul
Cum să cureți chiuveta din bucătărie: ghid complet pentru o scurgere fără mirosuri și bacterii
wowbiz.ro
Rezultatele autopsiei lui Robert, elevul de clasa a VIII-a din Bacău, care a murit în curtea școlii. Ce spune mama băiatului
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mama lui Robert, adolescentul care s-a stins din viață în curtea școlii, susține că fiul ei putea fi salvat. Femeia neagă că băiatul ar fi avut probleme de sănătate: ,,Copilul mai avea puls”
iamsport.ro
Radu Banciu a spus unde ar fi jucat Cristiano Ronaldo dacă se năștea în România: ”Răspunsul e simplu”
MediaFlux
Noaptea Muzeelor 2026. Lista instituțiilor care deschid gratuit porțile pentru vizitatori
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi