Ponta: Priorităţile Guvernului – legea achiziţiilor publice, salarizarea bugetarilor şi bugetul pe 2016

Premierul Victor Ponta le-a cerut, luni, sprijin parlamentarilor din coaliția de guvernare pentru adoptarea a trei proiecte de legi prioritare pentru Executiv în actuala sesiune.
Iulian Tudor
07 sept. 2015, 12:54
Ponta: Priorităţile Guvernului - legea achiziţiilor publice, salarizarea bugetarilor şi bugetul pe 2016

Trei proiecte importante la care trebuie să lucrăm împreună — Guvernul vine cu propunerea, dumneavoastră le analizați — și anume: pachetul de legi privind achizițiile publice, legea salarizării bugetare și bugetul pe 2016. (…) Vreau să salut și e foarte corectă ideea lui Liviu — cu cât putem să adoptăm aceste legi într-un consens politic cu atât mai mult vor fi mai stabile în timp. Una este dacă doar le adoptăm noi, majoritatea, după aia se duc la președinte, președintele le retrimite, iese un scandal politic și nu mai înțelege nimeni nimic„, a afirmat prim-ministrul la reuniunea grupurilor parlamentare ale coaliției de guvernare, desfășurată la Palatul Parlamentului, informează Agerpres.

Acesta a afirmat că miniștrii „trebuie să vină obligatoriu la grupurile parlamentare, și la Cameră și la Senat, la comisii, cât mai des în plen să își susțină punctul de vedere pe proiectele care îi privesc„.

Totodată, premierul a solicitat „sprijin legislativ” în special din partea senatorilor în ceea ce privește proiectele referitoare la Republica Moldova, în contextul în care pe 22 septembrie va avea loc o ședință comună a guvernelor din cele două țări.

O să vă rog sprijin legislativ atunci când va fi vorba, în ceea ce privește proiectele cu Republica Moldova. Pe 22 avem ședința comună. Senatul e cameră decizională pe anumite proiecte de colaborare„, le-a transmis Ponta senatorilor coaliției

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Prima imagine de la accidentul în care a murit Tal Berkovich de la Chefi la cuțite! Unde mergea și cine o însoțea în mașină
Fanatik.ro
Cine e fostul fotbalist de la Steaua care a găzduit-o pe Zoia Ceaușescu, după Revoluție. Cum vede acum gestul său
Capital.ro
Guvernul va accesa anumite conturi bancare. Statul va lua banii din ele și-i va folosi. Plan în țara cu aproape un milion de români
Playtech.ro
Guvernul anunță reducerea cu 50% a impozitului pe proprietate. Cine sunt românii care vor beneficia de această măsură
Adevarul
Mobilizare pentru Autostrada Bucureștiului: circulăm la vară pe A0 între A2 și A3. Stadiul lucrărilor
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Legenda Stelei, atac necruțător: ”FCSB nu a avut adversar când a luat titlurile! Neubert e mai important decât Charalambous și Pintilii, pe el nu îl pune la punct nimeni”
MediaFlux
Românii vor primi 1.200 de lei pe an pentru energie și gaze. Schema care ar putea înlocui plafonarea
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil