Ponta: TVA va scădea de la 1 ianuarie 2016, fie la nivel general, fie pentru anumite categorii de produse

Premierul Victor Ponta a declarat vineri, la Iași, că Guvernul ia în calcul reducerea, de la 1 ianuarie 2016, a cotei taxei pe valoare adăugată, fie la nivel general, cu unul sau două procente, fie pe anumite categorii de produse.
Iulian Tudor
23 ian. 2015, 15:38
Ponta: TVA va scădea de la 1 ianuarie 2016, fie la nivel general, fie pentru anumite categorii de produse

„Va trebui să luăm o decizie de politică fiscală dacă mergem cu o reducere la toată lumea, de la 24% să vedem cu cât putem să o ducem în jos, cu un procent, cu două, sau dacă mergem pe păstrarea nivelului general de 25% și mergem până la 9% pentru anumite categorii de produse cum am făcut pentru pâine sau cum am procedat de la 1 ianuarie 2015 pentru turism, pentru pachetele all-inclusive”, a afirmat Ponta.

Ministrul Finanţelor, Darius Vâlcov: TVA-ul va fi REDUS cel mai târziu de la 1 ianuarie 2016 VIDEO

El a dat asigurări, la finalul unei întrevederi cu oamenii de afaceri din Iași, că Guvernul va menține la 16% cota unică de impozitare atât în 2015, cât și în 2016. De asemenea, premierul a afirmat că actuala cotă redusă la contribuția de asigurări sociale va fi menținută până în 2016 și că Guvernul va implementa, din acest an, legislația privind scutirea de impozit pentru profitul reinvestit.

DailyBusiness
Ciprian Ciucu, declarație misterioasă în timpul votării: „Nu pot să spun de ce mă bucur”
Spynews
Drama neștiută a Anei Maria Barnoschi: „Am făcut undeva la 12-15 înțepături”
Fanatik.ro
Dan Șucu a rupt tăcerea despre momentul în care l-a vrut pe Cristi Chivu antrenor la Rapid. Tehnicianul ar fi fost șocat
Capital.ro
Se schimbă regulile la locul de muncă. Guvernul a aprobat legea. Se aplică amendă de până la 7.000 de lei angajatorilor
Playtech.ro
Cine este şi ce AVERE are Raluca Moroșanu, judecătorul care a făcut declaraţii neaşteptate la Curtea de Apel Bucureşti
Adevarul
Obiectul misterios descoperit în colonul unui pacient. Medic chirurg: „M-a înțepat în deget, m-a făcut să îngheț”
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
România s-a cutremurat din nou! Ce magnitudine a avut seismul și în ce zonă a fost localizat
iamsport.ro
Unul dintre cei mai bogați afaceriști din Ungaria, investiție majoră în România! Proiectul gândit în apropiere de ansamblul rezidențial dezvoltat de Gigi Becali
MediaFlux
Lege pentru toți românii care au rate la bancă!
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Cum a murit, de fapt, fiul lui Florin Călinescu