Poroşenko şi Kerry, discuţie telefonică despre respectarea armistiţiului în estul separatist al Ucrainei

Președintele ucrainean Petro Poroșenko a avut luni seara o convorbire la telefon cu secretarul de stat american John Kerry pentru a discuta despre situația din estul Ucrainei și modul în care este respectat armistițiul instituit în regiune la 15 februarie, a anunțat marți serviciul de presă al președinției de la Kiev pe site-ul său oficial.
Alina Costache
17 feb. 2015, 08:33
Poroşenko şi Kerry, discuţie telefonică despre respectarea armistiţiului în estul separatist al Ucrainei

Președintele ucrainean Petro Poroșenko a discutat luni la telefon cu secretarul de stat american John Kerry despre respectarea armistiţiului în estul separatist al Ucrainei, potrivit Agerpres.

În cursul dialogului lor telefonic, Petro Poroșenko și John Kerry au subliniat „necesitatea de a fi respectate toate punctele din acordul de încetare a focului (convenit săptămâna trecută la Minsk, în cadrul negocierilor dintre liderii Rusiei, Ucrainei, Franței și Germaniei — n.red), inclusiv restabilirea controlului la granița ucraineano-rusă”, a precizat președinția ucraineană într-un comunicat.

Totodată, președintele ucrainean și secretarul de stat american au apreciat că lipsa de acces a Misiunii speciale a OSCE în estul Ucrainei, în special în zona orașului strategic Debalțevo, nu va ajuta la detensionarea situației în regiune.

Citeşte şi Războiul continuă în Ucraina: armata şi separatiştii proruşi se acuză reciproc de încălcarea armistiţiului

Convorbirea telefonică dintre șeful statului ucrainean și șeful diplomației americane intervine în contextul în care regimul de încetare a focului intrat în vigoare la miezul nopții de sâmbătă spre duminică pare foarte fragil, Kievul și rebelii acuzându-se reciproc de nerespectarea armistițiului, ceea ce împiedică retragerea armamentului greu din regiune, a doua etapă din acordul încheiat la Minsk.

Din cauza luptelor care continuă în estul ucrainean, în special în jurul orașului Debalțevo, echipa de observatori OSCE însărcinată cu supravegherea regimului de încetare a focului nu a putut intra încă în zonă.

În contextul acestei situații, Departamentul de Stat de la Washington a anunțat într-un comunicat că SUA au cerut Rusiei și separatiștilor pe care îi sprijină să înceteze „imediat” atacurile în estul Ucrainei, exprimându-și în același timp îngrijorarea față de încălcarea armistițiului.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Gigi Becali, atac la Dan Șucu după ce Rapid l-a luat pe Moruțan: „Eu nu sunt ca el! Nu fac așa ceva!”
Capital.ro
Asociația de proprietari decide! Devine obligatoriu pentru toți proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Ce urmează după alerta meteo de ger năprasnic. ANM nu vine cu vești bune, iarna se prelungește
Adevarul
Cum a reușit o brigadă fondată de un miliardar ucrainean să dea o lovitură decisivă forțelor lui Putin la Kupiansk
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Unde te dai cu sania dacă nu știi să schiezi în România! Sinaia, singura stațiune care nu are și pârtie de săniuș
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend