Portugalia interzice călătoriile între oraşe şi închide şcolile. Restricţii dure luate în preajma sărbătorilor

Portugalia va interzice călătoriile interne și va închide școlile în preajma a două sărbători viitoare, în încercarea de a reduce răspândirea coronavirusului înainte de Crăciun, a declarat sâmbătă premierul Antonio Costa.
Daniel Spătaru
22 nov. 2020, 18:04
Portugalia interzice călătoriile între oraşe şi închide şcolile. Restricţii dure luate în preajma sărbătorilor

Călătoriile între orașe vor fi interzise de la ora 23:00. pe 27 noiembrie până la 5 dimineața pe 2 decembrie și apoi din nou de la 11 p.m. pe 4 decembrie până la 5 dimineața pe 9 decembrie. Aceste restricţii dure sunt luate pentru a limita circulația în preajma sărbătorilor naționale de 1 decembrie și 8 decembrie.

Școlile se vor închide luni, înainte de ambele sărbători, în timp ce companiile trebuie să închidă devreme. Angajatorii sunt încurajați să ofere lucrătorilor o zi liberă pentru a minimiza activitatea de călătorie.

Continuăm să avem un număr foarte mare de cazuri, ceea ce reprezintă o amenințare pentru sănătate„, a declarat premierul Antonio Costa într-o conferință de presă. „Trebuie să fim perseverenți nu numai pentru a opri această rată de creștere, ci și să o inversăm”, a adăugat el, citat de Reuters.

Măștile, deja obligatorii în spațiile comerciale publice și închise, sunt acum obligatorii și la locul de muncă, a spus Costa.

Citeşte şi Hârtia igienică a ajuns din nou cea mai căutată marfă. Fabricile lucrează non-stop pentru a acoperi cererea

Interzicerea circulației pe timp de noapte și în weekend după ora 13:00 în 191 de municipalități începând cu 9 noiembrie va continua în 174 de municipalități cu rate de infecție deosebit de mari pentru încă două săptămâni.

Portugalia a raportat 62 de decese și 6.472 de cazuri de coronavirus sâmbătă, mai ales în nordul țării, ceea ce a dus numărul total de infecții la 255.970 de cazuri, cu 3.824 de decese.

Numărul de cazuri a crescut semnificativ de la sfârșitul lunii septembrie, ratele zilnice medii crescând de la aproximativ 300 în vară la 6.000 în ultimele săptămâni, în ciuda faptului că testele au crescut doar de trei ori, arată datele ministerului sănătății.

Țara, cu aproximativ 10 milioane de oameni, ocupă locul șapte în Europa la numărul de cazuri la 100.000 de persoane și locul 14 pentru numărul de decese noi, conform Centrului European de Prevenire și Control al Bolilor.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Steaua, în topul celor mai bune echipe din istoria fotbalului! Pe ce loc e echipa care a câştigat Cupa Campionilor
Capital.ro
Locuiești la bloc? 10 reguli pe care mulți proprietari le înțeleg greșit și ajung să plătească mai mult.Ce spune legea
Playtech.ro
Cum îți faci bagajul fără să plătești taxe suplimentare la avion. Trucurile folosite de călătorii experimentați
Adevarul
Eclipsa de Soare din 12 august 2026, spectacol rar la apus. Adrian Șonka: „O imagine pe care poate nu o vezi niciodată în viață”
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Atac devastator la Cătălin Moroșanu: ”Eu mi-am făcut numele în ring, tu la TV, pe chiloțăreală! Nu te compari cu mine”
MediaFlux
Permisul auto se schimbă. Noi reguli pentru șoferi în toată Europa
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat