Post de poliţie atacat de rebeli. Sunt cel puţin 14 morţi – militari şi poliţişti – UPDATE

Cel puţin 14 persoane au fost ucise joi, în estul Myanmarului, în confruntări armate între armată şi facţiuni rebele, care au atacat pentru prima oară o şcoală militară, relatează AFP.
Iulian Tudor
15 aug. 2019, 16:05
Post de poliţie atacat de rebeli. Sunt cel puţin 14 morţi - militari şi poliţişti - UPDATE

UPDATE: sunt cel puţin 14 morţi

Cel puţin 14 persoane au fost ucise joi, în estul Myanmarului, în confruntări armate între armată şi facţiuni rebele, care au atacat pentru prima oară o şcoală militară, relatează AFP.

Cinci atacuri au fost comise de către gherile etnice, joi dimineaţa, la Pyin Oo Lwin, un oraş turistic situat în apropiere de Mandalay, în care se află mai multe cazărmi. Şcoala militară a fost vizată de tiruri de rachetă.

Armata a ripostat, lansând operaţiuni împotriva acestor grupări. În alt loc, alte trei persoane – doi militari şi un civil – au fost ucise, iar confruntările armate ”continuau”, a anunţat un purtător de cuvânt al armatei, generalul de brigadă Zaw Min Tun.

Citeşte şi Bilanţul morţilor din Myanmar a ajuns la 65 de persoane. Operaţiunile de căutare a victimelor continuă

Armata de Eliberare Naţională Taaung (TNLA), una dintre cele mai importante grupări rebele din nord-estul ţării, a revendicat aceste acţiuni, anunţând că ele au fost comise ca represalii faţă de operaţiuni militare. Atacurile au fost comise în coordonare cu alte gherile – Armata Alianţei Democratice Naţionale din Myanmar (MNDAA) şi Armata din Arakan (AA), a adăugat el.

Forţele armate birmaneze au efectuat, în iulie, raiduri importante contra unor laboratoare de droguri în statul Shan, o regiune vecină, care au permis confiscarea a sute de kilograme de metamfetamină. Această zonă a devenit unul dintre cei mai mari producători din lume ai acestui drog de sinteză.

DailyBusiness
Erdogan amenință Israelul cu intervenția: Tensiunile dintre Ankara și Ierusalim escaladează
Spynews
Scandal uriaș în showbiz! Fiica unei cântărețe din România ar fi fost jefuită de rude în Anglia. A intervenit poliția
Fanatik.ro
Scandal total între Gigi Becali și un fost monah de la Mănăstirea Cernica. Patronul FCSB este acuzat în termeni duri: „Consideră că pe Dumnezeu îl poți cumpăra cu bani”
Capital.ro
Salariile se schimbă din temelii. Anunțul momentului de la Florin Manole. Cine câștigă și cine rămâne pe loc în sistemul bugetar
Playtech.ro
Se poate transmite demisia pe WhatsApp? Ce spune legea în România, când nu se ia actul în considerare
Adevarul
„România este una dintre prăzile cele mai facile pentru Putin”. De ce debarcarea lui Orban nu aduce liniște la București
wowbiz.ro
Ultimul drum pentru Mihai și David, tinerii morți în accidentul din pădurea Snagov. Scene sfâșietoare de la înmormântare. Părinții victimelor, la capătul puterilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sute de zboruri ar putea fi anulate în următoarele săptămâni, în Europa! Totul depinde de situația din Orientul Mijlociu
iamsport.ro
BOMBĂ! Rapid i-a găsit deja înlocuitor lui Gâlcă: un antrenor din SuperLiga! ”Am auzit că au semnat contractul”. Cât costă rezilierea înțelegerii actualului tehnician
MediaFlux
PAPARAZZI Șeful ITM București, Costel Grojdea, vine zilnic la instituție cu un Lamborghini Urus de 300.000 de euro FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
Trump, avertisment șocant către Europa
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj