Povestea CUTREMURĂTOARE a stelistului FLORIN NIŢĂ. Părinţii i-au murit, a pierdut casa şi a crescut într-un demisol din FERENTARI

Florin Niţă este considerat unul dintre cei mai buni portari din Liga I în acest moment. Povestea sa este cu adevarat incredibilă. Portarul de la Steaua a pornit de jos, dintr-un demisol din Ferentari, iar acum este la un pas de echipa naţională a României.
Filip Stan
13 nov. 2016, 14:57
Povestea CUTREMURĂTOARE a stelistului FLORIN NIŢĂ. Părinţii i-au murit, a pierdut casa şi a crescut într-un demisol din FERENTARI

Florin Niţă a început fotbalul la Steaua, la 7 ani, dar la 15 ani, fără să i se dea o şansă, a plecat la Rapid Electromagnetica, apoi la Astra, dar cariera de seniori a început-o la Concordia Chiajna. De aici a revenit la Steaua, mai întâi ca rezervă a lui Tătăruşanu, apoi ca titular.

„Am ajuns la Steaua la şapte ani şi am stat cam opt sezoane, după care m-am decis să urmez altă cale. Îmi doream foarte mult să apăr, iar la Steaua n-am prea avut multe astfel de şanse. Ce să fac? Eu am fost un copil amărât, şi asta spune multe. Mi-a fost greu, dar mă bucur că Dumnezeu m-a ajutat să devin ceea ce sunt azi”, spuen Florin Niţă.

Florin Niţă a trecut prin numeroase încercări cumplite. La cinci ani şi-a pierdut tatăl, iar apoi a rămas şi fără mamă. Aceste suferinţe nu au fost singurele din viaţa lui.

„Era un copil amărât, dintr-o familie saracă. Tatăl i-a murit, locuia cu mama, bolnavă de ciroză, şi cu sora lui, într-un apartament din zona Zeţari. Unii au păcălit-o pe mama lui, i-au dat 20 de milioane vechi pe apartament, pe care ulterior l-au vândut cu 30.000 de euro. Iar pe ei i-au mutat într-un demisol de zece metri pătraţi, în Ferentari. Prin 2007-2008 s-a stins şi mama lui”, a dezvăluit Ion Adam, omul care l-a adus la Concordia Chiajna, adăugând: „Îi spuneam Viteză la Electromagnetica. La Chiajna era poreclit Chucky, papuşa ucigaşă, zbura din bară în bară”.

Florin Niţă are acum în CV, la 29 de ani, două titluri, o Cupă a României, două Cupe ale Ligii şi o Supercupă a României, toate cucerite cu Steaua.

DailyBusiness
CCR: Pensiile speciale ale magistraților vor fi reduse
Spynews
Cum se antrenează Emil Rengle și Alejandro pentru Eurovision 2026: ”Vrea să mă trezească noaptea să repetăm”
Fanatik.ro
Mircea Lucescu, primă uriaşă dacă România se califică la Campionatul Mondial: „L-a anunţat Răzvan Burleanu! Pe ei, ne calificăm”
Capital.ro
UPDATE Marea decizie pentru Călin Georgescu, la Curtea de Apel. Horațiu Potra a leșinat în sala de judecată. A fost chemată o ambulanță
Playtech.ro
Cele mai periculoase anvelope pe zăpadă. Maşina alunecă fix ca o sanie: „Aceşti şoferi să stea acasă”
Adevarul
Primarul Buzăului le cere social-democraților să nu mai blocheze reformele lui Bolojan. „L-aş întreba pe Ciolacu: ai făcut sau nu 9,3% deficit? S-a aruncat cu banii şi la câini”
wowbiz.ro
EXCLUSIV | O româncă celebră, legătură periculoasă cu Jeffrey Epstein! În 2003, pedofilul american i-a plătit mamei ei o călătorie de peste o mie de dolari
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
DOAMNE FEREȘTE, în ce hal au putut să moară! Marius și Daniel se întorceau spre casă atunci când mașina lor a... Vezi mai mult
iamsport.ro
'Treaba e mai hotărâtă ca niciodată!' Bombă! Ce ar urma să se întâmple cu Steaua
MediaFlux
Banii înapoi pe taxele majorate. Peste un milion de români au plătit deja
stirilekanald.ro
Cum se calculează în 2026 impozitul pentru casă?
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat