Povestea lui Onorel Lupu, evadatul care terorizează localnicii din Prahova de o lună. A devenit coşmarul poliţiştilor

Un hoţ evadat de aproape o lună de la Penitenciarul Ploieşti terorizează localnicii din două comune din Prahova. Dă spargeri şi le fură mâncarea. Autorităţile nu reuşesc să-l prindă deoarece Onorel se ascunde într-o pădure pe care o cunoaşte ca-n palmă, pentru că acolo a copilărit.
Filip Stan
15 mai 2020, 11:22
Povestea lui Onorel Lupu, evadatul care terorizează localnicii din Prahova de o lună. A devenit coşmarul poliţiştilor

Onorel Lupu are 41 de ani şi i se mai spune şi „Haiducul”. Acesta a evadat din Penitenciarul Ploieşti în urmă cu o lună şi de atunci fură tot ce îi iese în cale din gospodăriile localnicilor, în special mâncare şi bani. 

Bărbatul a ajuns să fie coşmarul poliţiştilor care nu reuşesc să-l prindă. Zilele trecute, „Haiducul” a fost surprins de oamenii legii în timp ce încerca să fure dintr-o gospodărie. Şi de această dată bărbatul a reuşit să scape de poliţişti, după ce s-a ascuns în pădure. 

Se pare că acesta ar fi ajutat de o adolescentă de care ar fi îndrăgostit. Fata i-ar aduce mâncare, băutură şi ţigări în pădurea în care se ascunde. 

Bărbatul fusese condamnat la trei ani de închisoare pentru furturi din locuinţe.

Citeşte şi Deţinut evadat de la Penitenciarul Ploieşti. Bărbatul ispăşea o pedeapsă de 3 ani pentru furt

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Mitică Dragomir a anunțat de sărbători cine va fi campioană în SuperLiga în vara lui 2026. Exclusiv
Capital.ro
Omul lui Nicolae Ceaușescu de care se temeau absolut toți. Dumitru Dragomir: Nimeni nu-i pomenea numele
Playtech.ro
Când ai voie să speli haine după Crăciun, potrivit tradiției. Ce spun preoții
Adevarul
Presa maghiară critică autostrada A7: „Proiectul ridică în continuare semne de întrebare”
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Cum influențează perioadele necontributive vechimea în muncă la pensie
iamsport.ro
Echipa din Liga 1 care ”merita să câștige titlul”, dar nu a reușit pentru că ”nu a uns niște uși când a trebuit”
MediaFlux
De ce ne îngrășăm de sărbători. Nutriționistul Teodor Mălăncioiu demontează mituri
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend