Povestea șocantă a unei femei bătute cu ranga de soțul întors din Italia. Aceasta urmează să împlinească 41 de ani chiar de Crăciun. În loc să se bucure de ziua ei alături de familie, femeia se luptă să supravețuiască.
Pe 16 decembrie, femeia a ajuns la Unitatea de Primiri Urgențe după ce soțul său, care s-a întors de curând din Italia, a bătut-o cu o rangă. Nu este prima dată când aceasta este bătută crunt de cel care i-a promis o viață frumoasă în fața lui Dumnezeu.
Gândurile ei sunt însă la cei patru copii, dintre care doi minori, rămași acasă.
”Ar fi trebuit să plec după prima bătaie, care a avut loc la doar două luni după nuntă, dar a apărut primul copil, apoi al doilea și tot așa. Am vrut să plec și eu în străinătate, însă nu am putut să-mi las copiii singuri acasă, cineva trebuia să rămână cu ei. Avem o casă împreună și îmi este greu să plec.
Aș putea merge la mama, dar mi-e frică. Acum s-a întors din Italia. A mers prin sat, a băut un vin, o bere. A auzit nu știu ce zvonuri și, fiind foarte gelos, m-a luat la bătaie. Spune că umblu pe nu știu unde, că nu am grijă de copii”, povestește femeia, potrivit Ziarul de Iași.
Soțul ei lucrează în străinătate și de fiecare dată când revine în țară viața femeii se transformă într-un coșmar. În trecut, bărbatul a fost la un pas să fie înjunghiată. A avut, însă, noroc cu doi vecini care treceau întâmplător pe stradă și au auzit țipetele sale. Femeia își amintește cu groază momentul în care chiar fiica ei era să fie lovită cu cuțitul, după ce i-a luat apărarea în fața tatălui său.
”Eram la un priveghi în sat și m-am dus să iau o găleată de apă. El era beat. A luat cuțitul de pe masă și a început să alerge după mine. S-a băgat fata mea, care are 16 ani, dacă nu se ferea, putea fi lovită ea. Noroc că pe șosea treceau doi băieți cu o căruță. L-au prins, pentru că era beat, i-au pus mâinile la spate, iar un vecin i-a smuls cuțitul din mână”, a povestit acesta.
În comunitatea în care trăiește, violența domestică este frecvent întâlnită și rareori discutată deschis. Femeia spune că a apelat la poliție de mai multe ori, însă situația nu s-a schimbat. Preotul din sat i-a recomandat să plece la mama ei, dar femeia se teme că orice încercare de a rupe relația ar putea declanșa noi agresiuni.
”De câte ori m-a luat și m-a bătut, m-am dus prima oară la poliție, l-am iertat, a doua oară la fel. Acum a venit politia, le-am spus că stau mai la deal de vecinul care a sunat, acum nu știu.
Mi-e frică, mă gândesc doar la copii și sunt foarte stresată. Din cauza stresului mi-a căzut părul, vedeți, aveam părul lung, iar acum după ce m-am pieptănat de două ori am rămas fără el. Îmi este teamă, pentru că ultima dată mi-a spus că nu se va opri până nu îmi va rupe picioarele”, a precizat aceasta.
Inspectoratul de Poliție Județean Iași a transmis că, în seara de 16 decembrie, a fost sesizat un caz de agresiune în familie. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit că femeia ar fi fost agresată pe fondul consumului de alcool și al unui conflict spontan.
Victima a fost transportată la spital pentru îngrijiri medicale. A fost completat formularul de evaluare a riscului, însă nu a fost identificat risc iminent, motiv pentru care nu a fost emis un ordin de protecție provizoriu. A fost deschis un dosar penal pentru violență în familie, iar bărbatul a fost sancționat contravențional cu amendă.