Povestea tinerei de 24 de ani care a luat-o de la zero într-o țară străină. Cât câștigă ca bonă în Elveția: ”Economisesc aproape 2.000 de euro”

Noemi, o tânără de doar 24 de ani, a plecat din Spania în căutarea unui trai mai bun. A ajuns în Elveția, unde s-a angajat imediat ca bonă. Tânăra povestește că este mulțumită de noua sa viață, mai ales că salariul îi permite să și economisească.
Loredana Brumă
27 nov. 2025, 10:43
Povestea tinerei de 24 de ani care a luat-o de la zero într-o țară străină. Cât câștigă ca bonă în Elveția: ”Economisesc aproape 2.000 de euro”

Povestea tinerei de 24 de ani care a luat-o de la zero într-o țară străină. Noemi se numără printre tinerii care au decis să părăsească însorita Spanie în căutarea unei vieți mai bune peste hotare. A ales Elveția, așa cum fac mulți, și spune că nu regretă în niciun moment alegerea făcută.

Povestea tinerei de 24 de ani care s-a făcut bonă în Elveția. Câți bani câștigă pe lună

Tânăra de 24 de ani locuia într-un mic orășel de lângă Barcelona. A făcut școala de asistenți medicali și a lucrat timp de patru ani la Psihiatrie, după care și-a continuat studiile la Universitatea din Catalonia.

Aceasta povestește că a decis să plece din țară pentru că nu reușea să câștige suficient ca să se poată deveni independentă, deși lucra destul de mult.

”Lucram foarte multe ore și eram plătită foarte puțin”, a declarat Noemi pentru El Espanol, citat de Antena3. 

Citește și Atenție la facturile false de sărbători: Escrocii cibernetici lovesc din nou

Ideea de a trăi într-o țară străină și de a o lua de la zero i s-a părut una interesantă.

”Scopul meu era să trăiesc o experiență în afara Spaniei. Voiam să experimentez cum e să trăiești în străinătate, să economisesc bani, să învăț limba, să devin independentă.

Lucrez ca bonă încă din a doua săptămână de când am ajuns în Elveția, dar am schimbat câteva familii”, povestește tânăra.

Este plătită cu 30 de franci elvețieni pe oră, echivalentul a 32,66 euro, și lucrează 33 de ore pe săptămână.

„Lunar încasez puțin peste 4.000 de franci (aproximativ 4.350 de euro). Cel mai puțin pe lună economisesc 1.800 de franci, adică aproape 2.000 de euro”, a mărturisit ea.

Noemi este cucerită de Elveția și a povestit care sunt diferențele dintre această țară și Spania.

”Sunt două țări complet diferite, cu culturi foarte distincte. În timp ce în Spania există o mare cultură socială a distracției, personalitatea elvețiană este mai rece și mai închisă, mai puțin sociabilă. În Spania găsești întotdeauna pe cineva pe o terasă la o cafea sau la o bere. Oamenii sunt mai veseli și nu îi deranjează atât de mult să cheltuiască bani pe distracție.

În Elveția sunt mult mai disciplinați din punct de vedere economi. Aici, absolut totul este foarte scump, practic și să respiri costă bani”, spune tânăra.

 

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Ce diferență de vârstă este între Vanessa și Bogdan de la Ploiești. Detaliul pe care mulți l-au ignorat până acum
Fanatik.ro
Giovanni Becali și Cristi Borcea, tratați regește de cel mai bogat om al Ucrainei. Cum decurgea o vizită în țara vecină: „Ne făcea gală de miss. 6-8 balerine și cântăreț”
Capital.ro
Tragedie în lumea muzicii. Un mare cântăreț s-a stins prea devreme. Artistul era extrem de apreciat în întreaga țară
Playtech.ro
Ce se întâmplă dacă nu plăteşti impozitul pe casă, teren sau maşina: totul despre dobânzi şi penalităţi
Adevarul
Mărturiile părinților ai căror copii au ajuns în moarte cerebrală după intervenții chirurgicale la Spitalul Județean Constanța
wowbiz.ro
Imagini care frâng inima, la peste 7 luni de la moartea Teodorei Marcu. Cum apare fiica ei în primul story postat de Alex după tragedie
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Sofia Vicoveanca a suferit un infarct! Artista, internată de urgență la Spitalul Județean din Suceava
iamsport.ro
Prunea, sunat de UEFA după ce a comis-o cu Klopp! Ce i s-a spus ”foarte clar”
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend