Prefectura Varşoviei a interzis o manifestaţie a naţionaliştilor în faţa Ambasadei Israelului

Prefectura Varşoviei a interzis 'din raţiuni de securitate' o manifestaţie anunţată pentru miercuri după-amiaza de mediile naţionaliste în faţa Ambasadei Israelului, în plină dispută diplomatică asupra responsabilităţilor poloneze pe vremea Holocaustului.
Filip Stan
31 ian. 2018, 19:08
Prefectura Varşoviei a interzis o manifestaţie a naţionaliştilor în faţa Ambasadei Israelului

Această dispută încărcată de emoţii a izbucnit după adoptarea, vineri, de Camera Inferioară a Parlamentului Polonez, a unei legi menite să apere imaginea ţării în ceea ce priveşte exterminarea evreilor de către germani, care a avut loc în mare parte în Polonia, pe atunci sub ocupaţie fascistă.

Mai multe organizaţii naţionaliste au chemat la o manifestaţie în faţa Ambasadei statului evreu, pentru a protesta contra ‘unei serii de minciuni ale reprezentanţilor Israelului cu privire la comportamentul Poloniei şi polonezilor în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial’, potrivit site-urilor naţionaliste.

Însă, potrivit prefectului Zdzislaw Sipiera, manifestaţia naţionalistă anunţată ‘ar fi putut dăuna bunului renume şi interesului naţional’ al Poloniei. El a decis să ‘interzică circulaţia’ în jurul Ambasadei Israelului, ordonând desfăşurarea unui vast cordon de securitate, ce va fi menţinut până în 5 februarie, informează Agerpres.

Sipiera le-a explicat jurnaliştilor că decizia sa are la bază o cerere expresă a reprezentanţei israeliene, informaţiile transmise de poliţie şi ‘convingerea’ sa cu privire la posibile provocări şi confruntări.

În ochii conservatorilor aflaţi la putere în Polonia, primul obiectiv al noii legi este să evite ca ‘naţiunii sau statului polonez’ să i se atribuie crimele comise de fasciştii germani. Textul prevede până la trei ani de închisoare pentru oricine – polonez sau străin – care ar încerca să o încalce, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Israelul şi Ucraina, nemulţumite de o nouă lege care evocă existenţa unor lagăre ale morţii

Însă adoptarea acestei legi a provocat proteste vehemente din partea guvernului şi clasei politice israeliene, precum şi a organizaţiilor evreieşti de peste hotare şi un rar acces de tensiuni cu Varşovia.

Oficialii israelieni se revoltă împotriva tentativei, în opinia lor, de a nega participarea unor polonezi la exterminarea evreilor, şi chiar posibilitatea de a-i urmări în justiţie pe supravieţuitorii Holocaustului dacă aceştia vor evoca astfel de cazuri, potrivit Agerpres.

Miercuri, ambasadoarea Israelului în Polonia, Anna Azari, a avut o întrevedere cu preşedintele Senatului polonez, însărcinat să dezbată şi să voteze noua lege.

Partidul conservator Dreptate şi Justiţie (PiS, la putere) a continuat miercuri să ceară ca noua lege să fie adoptată ‘fără modificări’, în timp ce premierii celor două ţări au anunţat înfiinţarea unui grup mixt de experţi pentru a discuta în detaliu noua lege

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
Cine era, de fapt, soția milionarului din Vaslui care a murit într-un accident tragic. Femeia, însărcinată, e plânsă de colegi
Capital.ro
Călin Georgescu n-a mai fost văzut așa. Susținătorii s-au rugat și au rostit „Tatăl Nostru” degeaba pentru el (VIDEO)
Playtech.ro
Ce reprezintă ultimele şase cifre din CNP: detaliul de pe cartea de identitate pe care puţini îl bagă în seamă
Adevarul
O adolescentă de 17 ani, bătută și violată de angajatul tatălui său, a murit mâncată de porci după individul a lăsat-o inconștientă în țarcul animalor
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
A murit și soția însărcinată a lui Sorin Iacob, afaceristul care si-a pierdut viata in accidentul din...
iamsport.ro
”El e singurul patron din România de care mi-a fost frică". Amenințat că va fi ”dus în pădure și bătut” după un gol încasat
MediaFlux
SUA lasă NATO pe mâna europenilor. Vor fi responsabili de orice război
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj