ZIUA NAŢIONALĂ A ROMÂNIEI. Pregătiri militare de amploare pentru PARADA DE 1 DECEMBRIE

1 DECEMBRIE. Sâmbătă a avut loc repetiţia finală pentru parada militară prilejuită de ZIUA NAŢIONALĂ. Aproximativ 2.800 de militari dvor defila luni, pe 1 decembrie. Toate străzile din jurul Palatului Parlamentului au fost închise pentru ca militarii să pună la punct ultimele detalii pentru defilare, transmite România TV.
Filip Stan
29 nov. 2014, 10:45
ZIUA NAŢIONALĂ A ROMÂNIEI. Pregătiri militare de amploare pentru PARADA DE 1 DECEMBRIE

1 DECEMBRIE. Toate structurile militarizate din România vor avea reprezentanţi la defilarea de 1 Decembrie, printre ei aflându-se şi soldaţi care au activat pe teatrele de operaţiuni din Afganistan şi Irak. Totodată, trupele MApN vor prezenta tehnica militară de vârf de care dispune armata română.

ZIUA NAŢIONALĂ A ROMÂNIEI. Sâmbătă dimineaţa, începând de la ora 08.00, a avut loc repetiţia finală în care a fost simulată parada exact cum va avea loc pe 1 decembrie. În acest an, defilarea va avea loc în Piaţa Constituţiei pentru că lucrările de refacere a Arcului de Triumf nu au fost finalizate.

În consecinţă, circulaţia pe străzile din jurul Parlamentului va fi blocată luni dimineaţa, până la ora 14.00.

Citeşte şi 1 DECEMBRIE. Casa Regală: Drum simbolic cu trenul regal şi recepţie în onoarea Corpului Diplomatic

1 DECEMBRIE. Militari din Franţa, Polonia, Turcia, SUA şi Republica Moldova vor participa luni la parada de 1 Decembrie, a declarat purtătorul de cuvânt al Ministerului Apărării Naţionale (MApN), colonel Constantin Spînu.

Potrivit acestuia, pentru prima dată participă la paradă militari din Republica Moldova.

‘Un număr de 2.700 de militari vor defila cu tot ceea ce au ei mai frumos, cu 280 de mijloace tehnice. Vor fi şi 40 de aeronave, sperăm să ne lase vremea să le putem vedea şi pe ele, vor fi militari din ţări străine care şi-au trimis detaşamente la defilare: Franţa, Moldova, Polonia, Turcia şi SUA. Republica Moldova se află pentru prima dată la această paradă. Vor fi şi surprize pe care le-am pregătit în ceea ce priveşte tehnica, sunt colegii noştri de la Regimentul de Gardă care au pregătit un exerciţiu foarte frumos de mânuire al armamentului de infanterie, va fi un spectacol frumos şi după foarte multă vreme suntem în Piaţa Constituţiei, locul nostru tradiţional de defilare fiind Arcul de Triumf’, a afirmat sâmbătă Spînu, cu prilejul repetiţiei generale pentru paradă.

ZIUA NAŢIONALĂ A ROMÂNIEI. La rândul său, purtătorul de cuvânt al Ministerului Afacerilor Interne (MAI), subcomisar poliţie Monica Dajbog, a spus că la paradă vor participa 600 de angajaţi ai ministerului cu 100 de mijloace tehnice din dotare.

‘Din dispoziţia vicepremierului Gabriel Oprea, MAI participă cu efective ale Jandarmeriei, Poliţiei de Frontieră, ale IGSU, dar şi cu studenţi de la Academia de Poliţie şi în premieră cu elevi de la Şcoala de Agenţi de Poliţie de la Câmpina. MAI va fi reprezentat în total de aproape 600 de oameni. În ceea ce priveşte tehnica, participăm la parada militară cu peste 100 de mijloace, dintre acestea autospeciale folosite în misiunile de zi cu zi, motociclete, ambarcaţiuni, trei elicoptere şi un avion SMURD’, a spus purtătorul de cuvânt.

Ea a precizat că parada va fi deschisă de un elicopter al MAI, care va purta drapelul naţional.

1 DECEMBRIE. Monica Dajbog a precizat că pe lângă efectivele mobilizate pentru paradă din Capitală şi tehnica aferentă MAI va asigura şi măsurile de ordine publică la nivel naţional.

‘Avem mobilizaţi peste 25.000 de poliţişti şi jandarmi care să asigure măsurile de ordine publică în întreaga ţară’, a mai spus Dajbog.

Potrivit locotenentului Cătălin Chirca, purtător de cuvânt al IGSU, la paradă Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă va participa cu tehnica ‘cea mai performantă’ din dotarea pompierilor români, precum şi cu un detaşament format din pompieri care încadrează echipajele de stingere a incendiilor, echipaje de la urgenţe medicale, chimice, specifice tipurilor de risc pe care le gestionează.

‘Elementul de noutate din cadrul paradei va fi reprezentat de membrii de căutare-salvare urbană acreditate pentru a desfăşura misiuni sub egida ONU din cadrul unităţii speciale pentru situaţii de urgenţă. Un alt element de noutate care va fi prezent şi care va încânta publicul prezent va fi reprezentat de echipajul canin care va defila pe o auto-şenilată în care se va afla şi câinele Lucky special antrenat pentru executarea d emisiuni de căutare-salvare’, a mai afirmat Cătălin Chirca.

‘Cu ocazia zile naţionale efective ale Poliţiei Române vor participa la manifestările şi la ceremonii de comemorare şi de depunere de flori. De asemenea, la parada naţională care va avea loc pe 1 Decembrie vor participa poliţişti şi tehnică din dotare. Poliţia Rutieră va fi reprezentantă prin zec motociclete marca BMW, autoturisme marca Volvo, Porsche, Dacia Duster, autospeciale marca BMW de însoţire a a coloanelor oficiale şi nu în ultimul rând autoturismele marca Dacia MCV’, a afirmat comisar Andrieş Cristian de la Inspectoratul General al Poliţiei Române (IGPR) Direcţia Rutieră, prezent sâmbătă la repetiţie.

DailyBusiness
Adolescenții români care învață să fie responsabili și se angajează pe timpul verii. Ce vor să-și cumpere cu banii câștigați
Spynews
Un cioban a fost atacat de urs, într-o comună din Argeș. Un incident asemănător a avut loc în aceeași zonă în urmă trei zile
Bzi.ro
Mădălina Ghenea, devastatoare la Paris! A făcut furori cu rochia aleasă – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cât a plătit o turistă pentru un singur pește la un restaurant dintr-o stațiune din Grecia vizitată de sute de mii de oameni. A crezut că e o glumă
Capital.ro
Cristela Georgescu a făcut totul public. Ce i s-a întâmplat: Mă aștepta la marginea pădurii...
Playtech.ro
Furtuni violente în România. Grindina a devastat gospodăriile, iar temperaturile au scăzut drastic în doar câteva minute
DailyBusiness
Lene pe bani publici: bugetarii din România, codașii Europei la productivitate, arată un STUDIU al Uniunii Europene
Adevarul
Povestea cutremurătoare a minorelor forțate să devină mirese. România, alături de Afganistan, India și Yemen, printre țările unde fetele se căsătoresc înainte de majorat
wowbiz.ro
Mama tinerei ucisă în Mureș face declarații tulburătoare! Modul înfiorător în care Anda a fost lăsată fără viață de bărbatul de care încerca să scape de luni întregi: „L-am implorat să se oprească”. Criminalul, dat în urmărire națională
Spynews
Iubita lui Iustin Petrescu, dezvăluiri exclusive la Un Show Păcătos! Hara a spus cum era influencerul când l-a cunoscut și a vorbit și despre Marilu Dobrescu: "A dat în el"
Spynews
Iustin Petrescu a ajuns la tribunal, alături de iubita lui. Astăzi are loc primul termen din procesul cu Marilu Dobrescu
Evz.ro
O nouă înșelăciune, cu multe victime. Ai grijă la căști!
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
Nici că-i pasă de gura lumii. Georgina a postat imagini din vacanța cu Cristiano Ronaldo, la câteva zile după scandalul absenței de la funeraliile lui Diogo Jota
kanald.ro
Accident mortal în Arad! Două persoane și-au pierdut viața, iar alte patru sunt rănite: „Ce nenorocire i-a lovit pe acești oameni”
Cancan.ro
România, lovită de un fenomen periculos în săptămâna 14-20 iulie 2025. ANM, avertizare de ultimă oră!
Playsport.ro
Cum a ajuns un brașovean să fie găsit mumificat în propria casă. Timp de 6 ani, nimeni nu l-a căutat
Capital.ro
Tragedie națională. Am pierdut actrița inimilor noastre. Au găsit-o moartă în casă: „Fie ca acum să ai pace”
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Apariție electrizantă a Andreei Bălan. Imagini cu iubita lui Victor Cornea, în costum de baie
stirilekanald.ro
Ce a spus presupusul criminal al Andei unor oameni, pe stradă. Declarații înfiorătoare: "A spus că are treabă cu..." Unde a fost văzut la cinci zile de la crimă
Camelia Patrascanu, horoscop pana pe 18 iulie 2025. Patru zodii sunt favorizate de astre, se deschid noi drumuri
MediaFlux
Haine cu aer condiționat. Alimentarea se face cu panouri solare ultra subțiri
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Grafenul, arma secretă a tranziției energetice: România pregătește revenirea unei resurse uitate