PREMIERĂ în justiţie. Un şofer care a produs accident, acuzat de omor calificat nu de ucidere din culpă. PEDEAPSA, mult mai mare VIDEO

Decizie în premieră a procurorilor din Iaşi. Anchetatorii îl acuză pe un șofer care a ucis doi oameni, după o serie de manevre teribiliste în trafic, de omor calificat și nu de ucidere din culpă, așa cum se întâmplă de regulă în astfel de cazuri. Pedeapsa pe care o riscă bărbatul este, astfel, mult mai mare.
Filip Stan
01 apr. 2017, 15:01
PREMIERĂ în justiţie. Un şofer care a produs accident, acuzat de omor calificat nu de ucidere din culpă. PEDEAPSA, mult mai mare VIDEO

Șoferul riscă între 15 și 25 de ani de închisoare. În cazul în care era acuzat de ucidere din culpă, pedeapsa maximă era de 7 ani și jumătate.

Anchetatorii consideră că este vorba de o intenție indirectă. Șoferul a trecut de trei ori pe culoare roșie a semaforului și nu a frânat deloc în apropierea semaforului deși era coloană de mașini și putea prevedea un incident. Accidentul s-a întâmplat pe contrasens.

Tragedia s-a petrecut pe 4 februarie. O mașină în care se aflau o femeie și un bărbat a fost lovită din plin de bolidul tânărului. Cei doi soți și-au pierdut viața în urma accidentului.

Momentul impactului a fost surprins de camerele de supraveghere la ora 13.09 şi 25 secunde. 

Expertiza psihiatrică a arătat că tânărul de 25 de ani avea discernământ în momentul respectiv. În acest moment, el se află în arest preventiv, informează digi24.ro. 

DailyBusiness
Donald Trump și Friedrich Merz au discutat în Biroul Oval despre Iran, tarife și Ucraina
Spynews
Gabriela Cristea rupe topurile chiar și în pijamale! Prezentatoarea TV a făcut din nou furori
Fanatik.ro
Preşedintele CS Universitatea Craiova vrea eventul la vară: “Echipa este la potenţial maxim!”. Culisele plecării lui Rădoi. Exclusiv
Capital.ro
Adevărul despre etnia Elenei Udrea. A fost pusă să răspundă direct: Ești țigancă sau nu?
Playtech.ro
Câţi bani primeşte un consilier local în 2026. Sumele obţinute pentru participarea la şedinţe
Adevarul
Cine plătește pentru turiștii blocați în zone de conflict - Dilema românească: Ajutor de la stat sau pomană din taxele altora?
wowbiz.ro
Donald Trump cere sprijinul Europei în conflictul cu Iranul: „Toți aliații să colaboreze în această misiune”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un român a fost condamnat la 15 ani de închisoare în Rusia! Acesta este acuzat de culegere de informații secrete în favoarea Ucrainei
iamsport.ro
Conducătorul care l-a lăsat cu ochii în soare pe Marius Lăcătuș: ”M-am dus, el era la golf!”
MediaFlux
Daciana Sârbu îi face plângere penală ministrei Oana Țoiu. Ce s-a întâmplat cu Irina, fata lui Victor Ponta, după ce i-a fost refuzată îmbarcarea într-un avion spre România
stirilekanald.ro
Bărbat ucis de propriul frate și aruncat în...
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj