Premieră pe piaţa asigurărilor din România: Asistentul digital ce rezolvă în 30 de minute dosare de daună de sub 500 de euro

Asistentul digital ANA, serviciu prin care procesele de rezolvare a daunelor de sub 500 de euro vor fi simplificate şi optimizate, a fost prezentat, în premieră, în România, de către Uniqa Asigurări.
Iulian Tudor
24 iul. 2019, 12:29
Premieră pe piaţa asigurărilor din România: Asistentul digital ce rezolvă în 30 de minute dosare de daună de sub 500 de euro

Potrivit oficialilor companiei, noul serviciu inovator va putea soluţiona daunele uşoare în maximum 30 de minute, fără ca persoana care reclamă un incident să mai meargă fizic la sediul asigurătorului, scrie agerpres.ro.

Asistentul digital ANA este, momentan, disponibil pentru clienţii care au încheiată o asigurare Casco la Uniqa.

Citeşte şi Rocadă la CNAS: Vasile Ciurchea ar putea reveni la conducerea Casei Naţionale de Sănătate. Dăncilă l-a demis pe Răzvan Vulcănescu

„Uniqa este primul asigurator care introduce acest concept digital pe piaţa asigurărilor din România, remodelând complet experienţa clientului. Asistentul digital ANA este o iniţiativă locală care face parte din strategia Uniqa Asigurări de a oferi soluţii integrate, de tip ‘end to end’, care generează valoare adaugată şi servicii la cele mai înalte standarde de calitate pentru clienţii săi. Am ales România pentru a lansa acest serviciu şi datorită faptului că suntem printre ţările cu cea mai bună viteză a internetului, dar şi cu o rată foarte bună de utilizare a smartphone-urilor”, a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă, Iuliana Rusei, membru al Directoratului şi CITO (Chief Insurance Technical Officer) Uniqa Asigurări.

Avizarea daunelor uşoare se face exclusiv online, prin intermediul noului serviciu, după ce clientul urmează câţiva paşi privind identificarea şi descrierea daunei. Ulterior finalizării procedurilor solicitate, clientul primeşte pe loc oferta de despăgubire, urmând să îşi aleagă singur unitatea de service auto şi calitatea reparaţiei.

În cazul celor care au daune cu valoare mai mare de 500 de euro, se poate utiliza ANA pentru notificarea daunelor, iar în funcţie de complexitatea daunei, aceştia vor fi ghidaţi în următorii paşi ai procesului de constatare şi emitere a propunerii pentru despăgubire a daunei de către o echipă dedicată.

Reprezentanţii companiei de asigurări menţionează că, în cursul acestui an, asistentul digital ANA va prelua notificarea şi despăgubirea daunelor pentru poliţele de asigurare a locuinţelor. De asemenea, se are în plan dezvoltarea soluţiei digitale pentru alte produse din portofoliul companiei.

Uniqa Insurance Group operează pe piaţa românească din anul 2008, oferind toate formele de asigurări de bunuri, de răspundere şi de persoane.

Cu aproximativ 40 de companii şi 22.000 de angajaţi, Grupul cu sediul central în Austria şi unul dintre cele mai importante şi dinamice din Europa Centrală şi de Est, oferă servicii de asigurări pentru 9,6 milioane de clienţi.

Uniqa operează în 18 ţări din Europa Centrală şi de Est: Austria, Albania, Bosnia şi Herţegovina, Bulgaria, Kosovo, Croaţia, Macedonia, Muntenegru, Polonia, România, Rusia, Serbia, Slovacia, Republica Cehă, Ucraina, Ungaria, Elveţia şi Liechtenstein.

DailyBusiness
Românii aflaţi în telecabina blocată în Italia au fost evacuați și sunt într-o stare bună
Spynews
Există sau nu cea mai bună grupă de sânge? Cine este predispus la înțepături de insecte, norovirus sau cancer
Fanatik.ro
Au vrut să ardă toate peliculele cu Nadia Comăneci la Revoluţie! O fostă sportivă a plecat din ţară după ce fratele ei a fost ucis
Capital.ro
Permis de conducere, regulă nouă în 2026 în România. Conducătorii auto care nu mai dau sala
Playtech.ro
Regulile pentru ajutorul acordat persoanelor cu handicap, schimbate. Banii nu vor mai fi oferiţi...
Adevarul
Haos de Revelion în Amsterdam: violențe fără precedent, doi morți din cauza artificiilor și biserică mistuită de flăcări
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Doi iubiți și-au pierdut viața la 17 ore distanță unul de celalalt. Ambii erau pe motocicletă atunci când și-au dat ultima suflare
iamsport.ro
Imagini uluitoare! Omul cu o avere de 1,4 miliarde de dolari și-a construit una dintre cele mai scumpe case din țară
MediaFlux
Mercur intră în Capricorn pe 1 ianuarie 2026. Cele trei zodii care vor fi afectate de acest eveniment astrologic
stirilekanald.ro
Filmul complet al sinuciderii de la stația Crângași! Detalii crunte despre ce s-a întâmplat cu femeia de 36 de ani
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend