Premierul britanic Boris Johnson caută sprijinul SUA şi al Chinei pentru că George Osborne să fie viitorul director al FMI

Premierul britanic, Boris Johnson, încearcă să obţină sprijinul SUA şi al Chinei pentru ca fostul ministru britanic de Finanţe, George Osborne, să fie desemnat viitorul director general al Fondului Monetar Internaţional (FMI), a declarat pentru Bloomberg o sursă din apropierea acestui dosar.
Filip Stan
21 aug. 2019, 09:01
Premierul britanic Boris Johnson caută sprijinul SUA şi al Chinei  pentru că George Osborne să fie viitorul director al FMI

Boris Johnson va încerca să profite de reuniunea G7 care va avea loc la sfârşitul acestei săptămâni la Biarritz, Franţa, pentru a încerca să convingă liderii mondiali, inclusiv pe preşedintele SUA, Donald Trump, să sprijine încercarea Marii Britanii de a-l desemna pe George Osborne drept succesor al lui Christine Lagarde, potrivit Agerpres.

George Osborne a fost ministru de Finanţe în guvernul condus de David Cameron între 2010 şi 2016, iar în prezent este editor la cotidianul londonez Evening Standard. Osborne l-a susţinut pe Boris Johnson pentru a deveni prim ministru.

Conform unei tradiţii nescrise, care datează de la înfiinţarea Băncii Mondiale (BM) şi a Fondului Monetar Internaţional, în fruntea BM a fost numit un american, iar europenii au desemnat persoana de la şefia Fondului Monetar Internaţional, potrivit Agerpres.

Citeşte şi Probleme cu Brexitul. Premierul crede că este victima unui complot

Marea Britanie speră să îşi prezinte propriul candidat pentru postul de director general al FMI şi avut obiecţii la decizia altor guverne din Uniunea Europeană de a o desemna pe Kristalina Georgieva, fost director general al Băncii Mondiale, pentru postul ocupat de Christine Lagarde.

Niciun britanic nu a fost numit până acum în fruntea FMI, iar analiştii sunt de părere că încercarea lui Boris Johnson de a susţine un candidat propriu este doar un instrument pentru a păstra imaginea Marii Britanii pe scena mondială după Brexit, care este programat să aibă loc în data de 31 octombrie. În aceeaşi zi, Christine Lagarde urmează să preia postul de postul de preşedinte al Băncii Centrale Europene (BCE) de la Mario Draghi.

DailyBusiness
Palatul Parlamentului, fără apă timp de 3 zile. Lucrări urgente la rețeaua internă
Spynews
Femeie, moartă în frig după ce a fost bătută și dată afară din casă de concubin. Avea 36 de ani
Fanatik.ro
Cine este Agustina, arbitra care face ravagii pe stadioane. Fanii, înnebuniți când o văd la meciuri
Capital.ro
Asociația de proprietari decide! Devine obligatoriu pentru toți proprietarii de apartamente
Playtech.ro
Cum se calculează pensia în 2026. Model de calcul pentru numărul total de puncte
Adevarul
Cum a reușit o brigadă fondată de un miliardar ucrainean să dea o lovitură decisivă forțelor lui Putin la Kupiansk
wowbiz.ro
Mădălin Ionescu, în doliu! Fostul prezentator TV a făcut anunțul trist: „A sfârșit discret, în somn”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
De necrezut cu cine s-a afișat Dorobanțu după ce a câștigat Marea Finală a sezonului 4 „Casa Iubirii”! Nimeni nu se aștepta să-i vadă împreună
iamsport.ro
BREAKING | Rivala din SuperLiga 'încearcă să îl deturneze' pe Moruțan din drumul spre Rapid: 'Așa am auzit'
MediaFlux
Fetița căzută în lacul din parcul Nicolae Romanescu din Craiova, salvată de un cetățean din India! Olguţa Vasilescu spune că va primi titlul de cetăţean de onoare
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend