Premierul Dăncilă, întrevedere cu Donald Tusk. A reiterat sprijinul României pentru consolidarea proiectului european

Premierul Viorica Dăncilă a reiterat, marţi, la întâlnirea cu preşedintele Consiliului European, Donald Tusk, sprijinul puternic al României pentru consolidarea proiectului european.
Filip Stan
20 feb. 2018, 17:02
Premierul Dăncilă, întrevedere cu Donald Tusk. A reiterat sprijinul României pentru consolidarea proiectului european

În cadrul întrevederii, premierul Viorica Dăncilă a menţionat, totodată, interesul ca „programul viitoarei preşedinţii a Consiliului Uniunii Europene, pe care ţara noastră o va deţine în primul semestru al anului 2019, să răspundă aşteptărilor cetăţenilor europeni”.

„Prim-ministrul a confirmat angajamentul său personal în avansarea procesului de pregătire, arătând că asigurarea condiţiilor necesare exercitării cu profesionalism şi eficienţă a mandatului României la Consiliul UE reprezintă un obiectiv prioritar al Guvernului”, se arată într-un comunicat al Executivului.

Şeful Executivului a reconfirmat ataşamentul său şi al Guvernului faţă de valorile şi principiile europene. De asemenea, Dăncilă a exprimat deschiderea Guvernului român de a coopera îndeaproape cu preşedintele Consiliului European în gestionarea dosarelor de pe agendă, precum şi pentru organizarea cu succes a Summitului European informal de la Sibiu, privind viitorul Europei, care va avea loc la 9 mai 2019, precizează sursa citată.

De asemenea, prim-ministrul Viorica Dăncilă a exprimat sprijinul României pentru derularea, de o manieră constructivă, a discuţiilor pe tema viitorului Cadru Financiar Multianual al Uniunii, în beneficiul avansării proiectului european.

Premierul român a subliniat importanţa pe care România o acordă dezvoltării relaţiilor cu ţările din Parteneriatul Estic.

„În context, a reconfirmat susţinerea fermă a ţării noastre pentru parcursul european al Republicii Moldova şi a pledat pentru continuarea aranjamentului şi sprijinului UE în implementarea procesului de reforme circumscris implementării Acordului de Asociere cu UE”, menţionează Guvernul.

Totodată, premierul a făcut referire la vizita pe care intenţionează să o efectueze săptămâna viitoare la Chişinău.

La rândul său, preşedintele Consiliului European a subliniat deschiderea sa de a lucra îndeaproape cu ţara noastră, inclusiv în perioada preşedinţiei României la Consiliul UE, şi a evidenţiat rolul pe care statele central şi est-europene pot să îl joace în consolidarea proiectului european.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
Dorian Popa, la un pas de moarte în Japonia! Influencerul a trecut prin clipe cumplite
Fanatik.ro
Marele antrenor, sfat de aur pentru Sabin Ilie: “Când îţi merge bine, să nu…”
Capital.ro
Renunțarea la bani cash. Momentul în care se va trece de la numerar la bani în bancă. Bancnotele, abandonate treptat
Playtech.ro
Ce înseamnă că Armata SUA a ridicat nivelul de alertă la Baza Deveselu la nivelul „BRAVO”. Ce urmează dacă se ajunge la „CHARLIE” sau „DELTA”
Adevarul
Slăbiciunea fatală a baronilor drogurilor: femeile care i-au dus direct în mâinile forțelor speciale
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O fetiță de un an și cinci luni din Bistrița a intrat în stop cardiorespirator după ce a înghițit o alună
iamsport.ro
Milionarul român anunță că va investi din nou la o echipă de tradiție din SuperLiga: ”Am vorbit cu ei, voi reveni în perioada următoare cel mai probabil”
MediaFlux
Vedete din România blocate în mijlocul conflictului din Iran. Horia Brenciu și Anca Țurcașiu nu se pot întoarce în țară
stirilekanald.ro
VIDEO 28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj