Premierul Moldovei pledează pentru o colaborare a proeuropenilor cu Partidul Comuniştilor

Premierul în exercițiu, Iurie Leancă, s-a pronunțat pentru o colaborare între partidele proeuropene - care au intrat în legislativul rezultat în urma alegerilor din 30 noiembrie în Republica Moldova - și Partidul Comuniștilor, al lui Vladimir Voronin, într-o declarație făcută marți la un post de televiziune din Chișinău, potrivit Agerpres.
Filip Stan
24 dec. 2014, 09:54
Premierul Moldovei pledează pentru o colaborare a proeuropenilor cu Partidul Comuniştilor

Partidul Comuniștilor a devenit mai puțin radical prin faptul că a eliminat din rândurile sale tot felul de elemente extremiste, a spus Leancă. „Am înțeles că ei (comuniștii) sunt pentru cursul european, deci putem găsi formule, putem găsi obiective de colaborare pentru a avea o conlucrare parlamentară”, a adăugat el.

Liderul democraților moldoveni, Marian Lupu, declarase anterior că dialogul cu Partidul Comunist este necesar pentru a consolida societatea și a asigura unitatea ei după alegerile parlamentare.

În același timp, liberalii au dat de înțeles că sunt de acord să colaboreze cu deputații comuniști, dar nu și să formeze o coaliție cu ei.

La rândul lor, comuniștii lui Voronin au decis să conlucreze cu Partidul Liberal-Democrat (PLDM), Partidul Democrat (PDM) și Partidul Liberal (PL), însă resping ideea unei alianțe de guvernare.

Astfel, Republica Moldova ar putea să intre în 2015 fără o coaliție de guvernământ, își exprimă temerea unii experți de la Chișinău.

Partidului Liberal Democrat (PLDM), Partidul Democrat (PDM) și Partidul Liberal (PL) vor deține împreună 55 de mandate în noul legislativ (101 locuri), un număr suficient pentru formarea unei majorități parlamentare în vederea votării unui guvern, dar insuficient pentru a vota președintele sau pentru a modifica sau schimba Constituția.

Negocierile privind formarea unei coaliții de guvernare sunt în impas, titrează Jurnal.md. Potrivit prim-vicepreședintelui Partidului Liberal, Dorin Chirtoaca, negocierile nu s-au desfășurat de o săptămână și nu se știe sigur când acestea ar putea avea loc, conform publicației menționate.

Totuși, „nu este vorba de un blocaj, doar că discuțiile nu au mai continuat’, asigură Dorin Chirtoacă, exprimându-și speranța în formarea unei coaliții de guvernare până la Anul Nou.

Potrivit Jurnal.md, liberalii le-au propus viitorilor parteneri de coaliție ca principalul fotoliu în guvern să revină formațiunii care a obținut cele mai multe mandate în parlament, iar celelalte portofolii să fie distribuite în funcție de numărul de mandate obținut de partide în urma alegerilor parlamentare: PLDM, PDM și PL.

Democrații, la rândul lor, insistă asupra actualului status-quo la distribuirea funcțiilor publice, explicând aceasta prin „necesitatea continuității, deoarece ministerele au o anumita memorie, o anumita abordare’.

Conform unor media, în afară de o serie de ministere, liberalii mai pretind și funcția de presedinte pentru liderul lor și cer garanții pentru alegerea lui Dorin Chirtoaca în funcția de primar al Chișinăului la alegerile locale din 2015.

Negocierile privind formarea unei coaliții de guvernare au început acum trei săptămâni. Acestea au loc în mod secret, iar reprezentanții formațiunilor refuză să declare ce subiecte sunt abordate și cum vor fi împărțite funcțiile în viitoarea coaliție de guvernământ.Mai mulți reprezentanți ai societății civile au cerut transparență și au criticat partidele participante la negocieri.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Incendiu puternic în București! Un depozit arde ca o torță. Au fost trimise mesaje RO-Alert
Fanatik.ro
Cum i-a dat un cap în gură Miron Cozma lui Dănuț Lupu după Jiul Petroșani – Dinamo: “Cineva a vrut să mă taie! A spart ușa și a intrat peste noi în vestiar”
Capital.ro
Reguli la bloc. Termenele trecute în lege care trebuie respectate de asociația de proprietari. Ce se face la 5, 7 și 10 zile
Playtech.ro
Cum cureți rapid oale și cratițe de grăsime, chiar și în apă rece. Trucuri testate
Adevarul
Țara care solicită anularea tuturor vizelor pentru cetățenii americani, după extinderea interdicției de călătorie impuse de Trump
wowbiz.ro
Boala cu care a fost diagnosticat Ion Drăgan. Artistul ar fi trecut prin mai multe operații dificile
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Mișcare seismică într-o zonă neobișnuită din România! Ce magnitudine a avut seismul
iamsport.ro
Bölöni a dezvăluit adevăratul motiv pentru care a plecat de la naționala României: ”Sunt numit trădător și om de bani, mă doare”
MediaFlux
Pe 29 decembrie se schimbă banii! BNR a făcut anunțul despre moneda care se va lansa în România
stirilekanald.ro
Crimă șocantă de Crăciun! Un bărbat de 36 de ani, ucis într-un scandal cu peste 20 de persoane. Victima a fost lovită în zona capului de 4 persoane, inclusiv un minor de 14 ani, pe care nu îi cunoștea
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend