Premierul Orban le dă o veste proastă profesorilor: Nu există resurse pentru a susţine mărirea salariilor în septembrie

Premierul Ludovic Orban nu crede că există resurse pentru a susţine creşterile salariale pentru profesori prevăzute de la 1 septembrie 2020.
Filip Stan
17 dec. 2019, 13:26
Premierul Orban le dă o veste proastă profesorilor: Nu există resurse pentru a susţine mărirea salariilor în septembrie

„Nu am luat o decizie definitivă. Dacă mă întrebaţi pe mine, eu nu cred că există resurse pentru a putea susţine aceste creşteri, care, practic, înseamnă obţinerea salariului de la nivelul anului 2022 de la 1 septembrie 2020. Practic, orice altă categorie din sectorul public ar putea cere acelaşi lucru. E suficient, există o creştere pe care am alocat-o de la 1 ianuarie, cred că foarte mulţi profesori, foarte multe cadre didactice, pot să înţeleagă situaţia bugetară în care ne găsim şi că o astfel de creştere în avans, de la 1 septembrie, este foarte greu de finanţat”, a explicat prim-ministrul.

Ludovic Orban a participat marţi, la Palatul Naţional al Copiilor, la festivitatea de premiere a elevilor români care au obţinut performanţe la olimpiade internaţionale.

Citeşte şi: Klaus Iohannis, despre angajarea răspunderii Guvernului pe buget: Mi se pare o variantă fezabilă

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat că varianta angajării răspunderii Guvernului pe buget este fezabilă. De asemenea, şeful statului s-a declarat mulţumit de cum este creionat bugetul pentru anul viitor.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
O femeie din Rusia a cucerit Everestul fără tub de oxigen. Puțini știu că este soția unui celebru sportiv
Capital.ro
Ambasada Rusiei reacționează după explozia dronei în Portul Constanța și critică poziția MApN
Playtech.ro
Poate un avion să aterizeze în siguranță dacă are o defecțiune la trenul de aterizare?
Adevarul
„S-a poziționat într-o antiteză clară față de Germania”. Anunțul lui Siegfried Mureșan despre decizia României în controversa momentului
wowbiz.ro
Scena sfâșietoare cu soția polițistului din Piatra Neamț, ucis de propriul fiu. S-a așezat pe jos, la căpătâiul lui, împietrită de durere
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Drona care a bubuit în Portul Constanța ar fi a Ucrainei! Anunțul făcut de Marina Ucraineană, la scurt timp după eveniment. Reacția președintelui Nicușor Dan
iamsport.ro
Valentina Pelinel, în pericol? Cristi Borcea, mărturii fără perdea: ”Le-am înșelat și le-am lăsat. Eu sunt cel mai important”
MediaFlux
Nicușor Dan, anunț de ultimă oră. Ce va face România după ce o dronă a explodat în Portul Constanța VIDEO
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți