Premierul polonez afirmă că Varşovia nu cedează în faţa NEBUINIEI ELITELOR de la Bruxelles privind imigraţia în UE

Polonia nu va ceda în niciun caz 'nebuniei elitelor de la Bruxelles', care vor să impună obligația de a primi migranți, a declarat miercuri premierul conservator al guvernului polonez, Beata Szydlo, la două zile după atentatul de la Manchester.
Iulian Tudor
24 mai 2017, 17:41
Premierul polonez afirmă că Varşovia nu cedează în faţa NEBUINIEI ELITELOR de la Bruxelles privind imigraţia în UE

‘Polonia nu va ceda niciunui șantaj din partea UE. Nu vom participa la nebunia elitelor de la Bruxelles’, a declarat Szydlo în timpul unei dezbateri din cadrul Dietei (camera inferioară a parlamentului polonez).

‘În ce mă privește, am curajul să întreb elitele politice: încotro vă îndreptați? Unde te îndrepți, Europa?! Ridică-te din genunchi! Ieși din letargie! În caz contrar, îți vei plânge într-o zi copiii’, a declarat șefa guvernului de la Varșovia.

Doi cetățeni polonezi se numără printre cele 22 persoane decedate în atentatul din Manchester. Potrivit mass-media poloneze, este vorba de un cuplu, Angelika și Marcin Klis.

‘Oameni nevinovați mor de mâna teroriștilor nemiloși. Moartea lor este o lecție’, a notat Beata Szydlo pe contul său de pe Twitter, după anunțarea acestor decese.

Ea a acuzat opoziția liberală că face rău Poloniei prin susținerea acordată politicii UE privind migrația și chiar că ‘merge mână în mână cu cei care îndreaptă această armă împotriva Europei, împotriva noastră a tuturor!’.

După ce au sosit la putere în 2015, conservatorii polonezi s-au opus primirii a 7.000 de migranți, cifră impusă de Comisia Europeană. Aceasta a atenționat din nou, săptămâna trecută, Varșovia împotriva ‘consecințelor’ refuzului său, informează Agerpres.

Citeşte şi Procesul cotelor de imigranţi intentat de Ungaria şi Slovacia la CJUE crează un precedent. Ce se va întâmpla cu migraţia

Cu toate acestea, Polonia are susținerea țărilor din Grupul de la Vișegrad, din care mai fac parte, alături de ea, Ungaria, Republica Cehă și Slovacia, care se opun la unison ‘șantajului’ și ‘dictatului’ european la adresa lor în ceea ce privește politica comună a migrației.

Președintele Consiliului European, Donald Tusk, fost premier liberal al Poloniei, i-a reproșat Varșoviei că vrea să ‘respingă dur solidaritatea europeană’. Mai mulţi lideri de rang înalt ai Stat Islamic, ucişi în timpul operaţiunilor forţelor armate siriene

Mai mulţi lideri de rang înalt ai Stat Islamic, inclusiv un individ considerat drept responsabilul cu activităţi militare al reţelei teroriste, au fost ucişi în timpul operaţiunilor desfăşurate de forţele regimului Assad, în regiunea de la est de oraşul Alep, informează presa de stat siriană.

DailyBusiness
CNN: Iranul vine cu o cerere nouă de a pune capăt războiului – ce i-ar putea aduce miliarde
Spynews
Cât de mare a crescut fiul lui Ianis Hagi! Imagini superbe cu Giorgios
Fanatik.ro
”Este un coșmar fără sfârșit”. Presa din Italia, dărâmată după ce ”squadra azzurra” a ratat a treia calificare consecutivă la Cupa Mondială
Capital.ro
Schimbări la obținerea permisului auto și a unei noi categorii. Reforma intră în vigoare de la 1 ianuarie 2027. Unde se aplică
Playtech.ro
Măsurile de raționalizare în caz de penurie de carburanţi. Ordinea în care se vor aplica dacă se declară situaţie de criză
Adevarul
Nota de plată a partidelor: cine a încasat cei mai mulți bani de la stat și pe ce au fost cheltuiți
wowbiz.ro
Anchetă după dispariția Melisei și Rebecăi! Oamenii legii vor să afle cum au ajuns cele două minore în pădure, având în vedere că distanța de la casele lor este destul de mare
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Femeia care i-a fost alături Codruței Filip a dezvăluit TOTUL despre infidelitate... Vezi mai mult
iamsport.ro
Surpriză! Gică Popescu a dezvăluit ce națională va susține la Mondial, în absența României
MediaFlux
1 Aprilie, Ziua Internaţională a Păcălelilor. Obiceiuri, tradiţii și farse celebre în lume
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj