Premierul Poloniei: „Situaţia din Ucraina este o ameninţare existenţială pentru pacea din Europa”

Invazia Rusiei din Ucraina este o ameninţare existenţială pentru pacea în Europa, a declarat marţi premierul polonez Mateusz Morawiecki, după o întâlnire cu Ursula von der Leyen.
Filip Stan
02 mart. 2022, 09:17
Premierul Poloniei:

Ucraina a primit transporturi de arme de la state membre ale NATO pentru a putea rezista invaziei declanşate săptămâna trecută de armata rusă, în timp ce Occidentul a adoptat sancţiuni ample împotriva economiei ruse.

„Astăzi ne concentrăm pe situaţia din Ucraina, deoarece este o ameninţare existenţială pentru pacea în Europa”, a spus Morawiecki după o întâlnire la Bruxelles cu preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, scrie Agerpres.

El a mai afirmat că Polonia îşi doreşte adoptarea celor mai dure sancţiuni posibile împotriva Rusiei, inclusiv interzicerea importului de cărbune.

„Sunt de părere că putem introduce un embargou asupra cărbunelui din Rusia mâine. Suntem pregătiţi pentru asta, vrem doar să obţinem cel mai rapid consimţământ posibil din partea Comisiei Europene”, a declarat Morawiecki.

El a făcut totodată apel la Europa să nu mai cumpere gaz şi petrol din Rusia „într-o perspectivă de câteva luni”.

Morawiecki a mai spus presei că Polonia a propus adoptarea de sancţiuni şi împotriva Belarusului, aliatul Rusiei, cât mai repede posibil şi că şefa Comisiei Europene este de aceeaşi părere.

Citeşte şi: Actorul Volodimir Zelenski şi-a prevestit soarta într-un spectacol de comedie la care a participat şi Vladimir Putin. Reacţia fabuloasă a spectatorului Putin la glumele care îi erau adresate. FOTO şi VIDEO

DailyBusiness
Japonia: Sanae Takaichi, o ultra-conservatoare, ar putea deveni prima femeie prim-ministru a țării
Spynews
Cum a arătat nunta de 30 de minute a unei românce. Evenimentul emoționant a durat cât o pauză de masă | VIDEO
Fanatik.ro
Surpriza lui Mircea Lucescu, transfer în iarnă la FCSB?! Antrenorul a vorbit despre mutare: „Avem cu cine să îl înlocuim!”
Capital.ro
Eugen Rădulescu, BNR: Se poate și mai rău decât TVA 24%. Scenariul în care n-ar mai fi bani de salarii și pensii
Playtech.ro
Până la 525 de lei pentru pensionari înaintea sărbătorilor de iarnă. Românii care beneficiază
Adevarul
Jurnalistul Charlie Ottley experimentează „aromele României”. Stă în beznă de trei zile: „În Marea Britanie s-ar aplica amenzi mari”
wowbiz.ro
Apariție neașteptată la înmormântarea Ioanei Popescu! Un bărbat apropiat din trecutul jurnalistei a venit să-și ia rămas-bun și a lăsat pe toată lumea fără cuvinte | EXCLUSIV
Economica.net
Noile magazine cu preţuri mici. Unde se vor mai deschide
Prosport.ro
O medaliată olimpică a încins internetul! Ce fotografii a putut să posteze
kanald.ro
Un muzician de 29 de ani, din Cluj-Napoca, a fost operat pe creier în timp ce cânta „Nunta lui Figaro”
Cancan.ro
România, LOVITĂ de un nou ciclon mediteranean! Ce se întâmplă începând de duminică, 5 octombrie 2025
iamsport.ro
Gică Hagi, suspectat că se bagă peste Ianis Zicu la Farul: ”Știm foarte bine cine e principalul” / ”Crezi că nu face schimbări, că nu sugerează cu cine să joace?”
MediaFlux
Cauciucurile de iarnă, obligatorii pe vreme rea. Ce amenzi riscă șoferii
stirilekanald.ro
Acum s-a aflat de ce a murit de fapt Andreea Cuciuc! NU a fost ACCIDENT!
substantial.ro
După apariția CASS la pensie, o nouă lovitură pentru pensionari. Rămân cu mai puțini bani în buzunar