Premierul Ponta susţine modificarea legii privind achiziţiile publice

Premierul Victor Ponta a declarat joi, la Pecica, în judeţul Arad, că este nevoie ca legea privind achiziţiile publice să fie modificată în sensul unei mai bune selecţii a firmelor câştigătoare, evitându-se astfel cazurile unor companii care câştigă licitaţii şi apoi nu mai duc la îndeplinire contractele, transmite Agerpres.
Filip Stan
17 iul. 2014, 20:21
Premierul Ponta susţine modificarea legii privind achiziţiile publice

‘Am schimbat un pic, nu suficient, la legea achiziţiilor publice, în sensul în care am introdus amenzi un pic mai mari pentru cei care contestă, doar ca să conteste’, a afirmat premierul prezent pe şantierul autostrăzii Nădlac-Arad.

Referindu-se la licitaţia pentru desemnarea firmei care va executa lotul doi al autostrăzii, între Pecica şi Arad, şi al cărei câştigător va fi anunţat pe 25 august, premierul a spus că speră să nu existe contestaţii nefondate în acest caz.

‘Înţeleg dintr-un calcul făcut de CNADNR că dacă cineva contestă aici la lotul doi (al autostrăzii, n.red.) şi pierde, noi încasăm vreo 100.000 de euro. M-aş bucura să nu se conteste, decât să le luăm banii’, a adăugat Ponta.

Premierul a arătat că modificarea legii achiziţiilor publice trebuie discutată şi cu Comisia Europeană, în aşa fel încât firmele ‘neserioase’ să nu mai poată câştiga licitaţii publice de lucrări şi să nu le execute ori să intre în insolvenţă.

‘Trebuie să lucrăm mai departe, împreună cu Comisia Europeană, să schimbăm la legea achiziţiilor publice, în aşa fel încât această situaţie care există peste tot (…) şi anume firme neserioase care câştigă licitaţia sau firme care intră în insolvenţă şi alergăm după aceea, după ele, să nu se mai întâmple,(…) sau să încercăm să le punem pe o listă neagră, să evităm asemenea situaţii’, a precizat premierul.

 

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
La trei ani de la moartea marelui fotbalist, soția acestuia a făcut un anunț neașteptat: ”Vorbește din nou cu el”
Capital.ro
Montarea repartitoarelor de căldură. Măsura care se pregătește pentru românii conectați la încălzirea centrală. Când ar putea deveni obligatorie
Playtech.ro
'Mira-m-aș' sau 'miram-aș'? Cum se scrie corect și care este explicația
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Taxă pe electrocasnice în Uniunea Europeană. Pe listă intră frigiderele și mașinile de spălat
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”