Premierul revine asupra promisiunii de a creşte salariile: „Asta nu am convenit”

La doar câteva zile după ce partidele Uniunea Creștin-Democrată (CDU) și Partidul Social Democrat (SPD) din Germania au căzut de acord asupra textului final al acordului de coaliție, primele semne de tensiune au început deja să apară. Divergențele vizează subiecte esențiale pentru populație, precum creșterea salariului minim și reducerea impozitelor pentru veniturile mici și medii – teme care au dominat campania electorală și care, în prezent, riscă să devină surse de conflict intern în noul executiv.
Filip Stan
14 apr. 2025, 21:52
Premierul revine asupra promisiunii de a creşte salariile:

Friedrich Merz, liderul CDU și viitor cancelar al Germaniei, a stârnit controverse în urma unui interviu acordat publicației Bild am Sonntag, în care a pus sub semnul întrebării implementarea rapidă a unor măsuri economice anunțate anterior de partenerii de coaliție. Printre acestea, se numără și creșterea salariului minim la 15 euro pe oră, promisă de SPD începând cu anul 2026.

„Asta nu am convenit”, a declarat Merz, referindu-se direct la afirmațiile optimiste ale liderului SPD, Lars Klingbeil, care anunțase deja această creștere drept un fapt împlinit.

„Am căzut de acord doar că ne așteptăm ca Comisia pentru Salariul Minim să ia în considerare o astfel de direcție. Nu va exista un automatism legal.”, a adăugat acesta.

Friedrich Merz a explicat că o eventuală creștere până la pragul de 15 euro ar putea deveni realitate abia din 1 ianuarie 2026 sau chiar 2027, subliniind că nivelul salariului minim este stabilit exclusiv de o Comisie independentă, aflată în afara influenței politice directe. La acest moment, salariul minim brut în Germania este de 12,82 euro pe oră, valoare stabilită tot pe baza unei propuneri a acestei comisii autonome.

Dar nemulțumirile și neclaritățile nu se opresc aici. Un alt subiect fierbinte este cel al reducerii impozitelor pentru cetățenii cu venituri mici și medii, măsură considerată vitală în contextul crizei costului vieții și al inflației persistente. Cu toate acestea, Merz a infirmat și această intenție ca fiind o certitudine în acordul de guvernare.

„Această măsură nu este fixată în acordul de coaliție. Ne-am fi dorit să o includem de la început în discuțiile cu partenerii noștri social-democrați. A existat un dezacord, așa că am decis să lăsăm chestiunea deschisă”, a declarat liderul CDU.

Citeşte şi: Avion prăbuşit, toţi cei de la bord au murit în urma coliziunii. Primele imagini cu epava VIDEO

El a adăugat că scăderea impozitului pe venit se va produce doar „dacă bugetul de stat o va permite”.

Declarațiile sale vin într-un moment sensibil, în care milioane de angajați germani se confruntă cu incertitudini financiare și sunt în așteptarea unor măsuri clare de sprijin. Întrebat despre aceste temeri, Merz a fost franc.

„Din perspectiva de astăzi, temerea nu este neîntemeiată.”, spune Mertz.

Cu toate acestea, a încercat să transmită un mesaj de încredere publicului.

„Va fi responsabilitatea noastră să risipim această teamă și să luăm deciziile corecte, astfel încât, la finalul acestui mandat, oamenii să poată spune: trăim mai bine decât la începutul lui.”, a mai spus viitorul cancelar.

În paralel cu aceste disensiuni, procedura de aprobare oficială a acordului de coaliție este în plină desfășurare. Marți, membrii SPD vor începe votul intern pentru ratificarea documentului negociat cu CDU, rezultatul urmând să fie anunțat pe 30 aprilie. CDU intenționează să valideze acordul prin votul Comitetului federal pe 28 aprilie, în timp ce CSU, partenerul bavarez al creștin-democraților, și-a exprimat deja sprijinul.

Citeşte şi: Țara în care Apple va construi o fabrică urișă pentru a evita suprataxele impuse de Trump

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Gigi Becali a anunțat când va mai intra în direct după ce FCSB va juca în play-out. „Horia, ține minte!”. Exclusiv
Capital.ro
A murit cel mai iubit actor. Doliu în teatru, film și televiziune. A avut o carieră de peste șase decenii
Playtech.ro
Cum cureți corect ustensilele de lemn și trucul care le prelungește viața în bucătărie
Adevarul
Iranul, în genunchi. Cum au reușit Israelul și SUA să lovească în inima regimului iranian. Superioritatea informațională, cheia operațiunii
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Jucătorul lui Dinamo, distrus în direct de Bogdan Cosmescu: ”Mă enervează, nu ai cum să faci așa ceva!”
MediaFlux
Horoscopul Săptămânii 2 – 8 Martie 2026. Ce rezervă astrele pentru fiecare zodie
stirilekanald.ro
28 de elevi din Focșani și profesoarele lor, blocați în Dubai după închiderea spațiului aerian
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj