Premierul socialist afirmă că partidul său poate forma un guvern chiar dacă nu ar întruni o majoritate de voturi

Premierul spaniol în exerciţiu, Pedro Sanchez, a afirmat vineri că formaţiunea sa PSOE (Partidul Socialist Muncitoresc) ar trebui să poată forma un guvern chiar şi în situaţia probabilă de altfel că nu va obţine o majoritate de voturi la alegerile de duminică, relatează dpa.
Filip Stan
08 nov. 2019, 18:10
Premierul socialist afirmă că partidul său poate forma un guvern chiar dacă nu ar întruni o majoritate de voturi

„Dacă parlamentul nu reuşeşte să convină asupra formării unui guvern, propun să lăsăm să guverneze grupul care a obţinut cele mai multe voturi”, a afirmat Sanchez, într-un interviu publicat vineri în cotidianul El Pais.

Potrivit sondajelor coroborate de El Paris, PSOE ar urma să iasă pe primul loc la scrutin, cu circa 27%, urmat de Partidul Popular (centru-dreapta), cu aproape 21%. Sondajele indică însă totodată o cursă strânsă între principalele trei partide de centru-stânga şi principalele trei partide de centru-dreapta, care ar urma să-şi adjudece 157, respectiv 156 de locuri, în condiţiile în care pragul de majoritate este 176, informează Agerpres.

Liderul PP, Pablo Casado, a evocat pe postul de radio Cope o „egalitate tehnică” şi a menţionat că participarea slabă la urne aşteptată ar putea face rezultatul şi mai imprevizibil.

Potrivit comentatorilor, Sanchez şi Casado vor fi nevoiţi să încheie un acord pentru a ieşi din impas, în afara cazului în care Sanchez va reuşi să formeze un guvern de stânga, cu ajutorul partidelor regionale catalane şi basce.

„Nu întrevăd nimic altceva în afara unui nou blocaj” după alegerile de duminică şi singurele opţiuni pentru ieşirea din acest blocaj ar fi cele două variante sus-menţionate, a indicat pentru dpa Daniel Basteiro, editor politic la cotidianul El Espanol, potrivit Agerpres.

Paralizată politic, Spania se întoarce la urne duminică pentru a patra oară în patru ani, într-un context de criză deschisă în Catalonia susceptibilă să dea un nou impuls partidului de extremă-dreapta Vox, care şi-a făcut intrarea în Camera Deputaţilor în aprilie, într-o ţară unde extrema-dreaptă era marginală de la sfârşitul dictaturii lui Franco, în 1975.

DailyBusiness
Ministrul Energiei convoacă Comandamentul Energetic Național, pe fondul vremii severe și al avariilor din rețea
Spynews
Valentin de la Mireasa o acuză pe Alina că nu îl îngrijește pe copilul lor: ”Mi-ai zis că te duci la agățat”
Fanatik.ro
Bombă în Pro TV. Măruță e OUT după 18 ani. Prima reacție a prezentatorului
Capital.ro
Data până când sunt permise centralele de apartament. Până când mai pot fi folosite în România
Playtech.ro
Care este diferența de preț pe factură dacă ridici temperatura în casă de la 19°C la 23°C în ianuarie 2026
Adevarul
Bani îngropați, găsiți în Norvegia. Se speculează că provin din cel mai mare jaf din istoria țării, din 2004
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Adrian Mutu, afectat după ce fostul său conducător a fost ucis cu sânge rece: ”Era un om extraordinar”
MediaFlux
Rusia face un pas decisiv spre Iran. Dezvăluiri de la serviciile occidentale de informații
stirilekanald.ro
Femeie împușcată de 7 ori în fața copilului ei de 1 an! Doi indivizi mascați au intrat în locuință și au atacat-o fără milă! De necrezut ce a urmat
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend