Presa internaţională după demisia lui Klaus Iohannis: „A demisionat ca urmare a presiunii din partea populiştilor”

Reuters relatează că preşedintele centrist al României, Klaus Iohannis, a demisionat în timp ce partidele parlamentare de extremă-dreapta din opoziţie intenţionau să îl pună sub acuzare.
Filip Stan
10 feb. 2025, 15:43
Presa internaţională după demisia lui Klaus Iohannis:

Preşedintele României, Klaus Iohannis, a spus, luni, că demisionează începând cu data de 12 februarie, pentru „a scuti România şi cetăţenii români” de această criză la care ar duce suspendarea sa în Parlament.

Reuters relatează că preşedintele centrist al României, Klaus Iohannis, a demisionat în timp ce partidele parlamentare de extremă-dreapta din opoziţie intenţionau să îl pună sub acuzare.

Ilie Bolojan, președinte interimar după demisia lui Klaus Iohannis. Cine îi va lua locul la conducerea PNL CALENDAR

„Statul membru al Uniunii Europene şi al NATO, care se învecinează cu Ucraina, a fost aruncat în haos instituţional anul trecut, când Călin Georgescu, un critic al NATO de extremă dreapta, puţin cunoscut, a câştigat primul tur al alegerilor prezidenţiale”, scrie publicaţia.

Bloomberg transmite că decizia lui Klaus Iohannis, care trebuia să părăsească funcţia de şef de stat la sfârşitul anului trecut, nu afectează imediat planurile de repetare a scrutinului prezidenţial din mai, dar ar putea reduce presiunea politică, deoarece furia publică provocată de anii de corupţie se îndreaptă împotriva partidelor tradiţionale şi alimentează extrema dreaptă.

Citește și: Klaus Iohannis îl decorează pe preşedintele CCR şi pe alţi doi judecători. Elena Lasconi: „Nu există sfidare mai mare!”

Associated Press informează, de asemenea, că Iohannis a demisionat ca urmare a presiunii din partea populiştilor.

UKRAINSKAIA PRAVDA: Presa din ţara vecină aflată în război, Ucraina, este de asemenea, interesată de ceea ce se întâmplă în România. Iohannis a declarat că demisia sa va intra în vigoare miercuri, 12 februarie. El a spus că a luat această decizie pentru a salva România de la o criză, deoarece Parlamentul urmează să voteze demiterea sa din funcţie. El a calificat gestul drept nerezonabil şi dăunător, explică Ukrainskaia Pravda.

Publicaţia ucraineană notează că cererea de demisie a lui Iohannis devenise unul dintre sloganurile susţinătorilor candidatului de extremă dreapta Călin Georgescu şi ai Alianţei pentru Unirea Românilor, de extremă dreapta.

Pe 2 februarie, coaliţia de guvernare din România a desemnat un candidat unic pentru alegerile prezidenţiale care vor avea loc în luna mai, menţionează ziarul ucrainean.

Agenţia chineză oficială de presă Xinhua a tratat anunţul preşedintelui român în regim de maximă urgenţă, inclusiv pe fluxul său de limbă engleză, breaking news-ul fiind preluat ca atare de publicaţii din Asia.

Şi agenţia semioficială Mehr din Iran relatează despre demisia lui Iohannis.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Un nou scandal marca Florin Salam! Manelistul ar fi cauzat o pagubă de aproape 100.000 de euro
Fanatik.ro
Ochelari de 50.000 de euro, canapele de lux și plante ornamentale: lista cumpărăturilor pregătite de Romatsa în 2026. Investiție uriașă în cel mai modern soft de monitorizare aeriană
Capital.ro
„Georgescu s-a răsuflat”. Traian Băsescu anunță înlocuitorul lui Călin Georgescu: S-a inventat alt Mesia – ‘Mesia Bolojan’
Playtech.ro
Pe unde va trece metroul în Chiajna. Noile staţii, anunţate de Metrorex. Investiţiile sunt uriaşe
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
wowbiz.ro
Declarațiile emoționante ale salvatorului care l-a găsit pe Alex: „Nici nu putea să plângă”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în Capitală! O femeie de 53 de ani, de profesie psiholog, și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul 8 al unui bloc
iamsport.ro
E convins că Universitatea Craiova și U Cluj ”nu vor ajunge în nicio cupă europeană” sezonul viitor: ”Asta e diferența!”
MediaFlux
Horoscop 14 mai 2026. O persoană dragă va avea nevoie de ajutorul tău. Zodiile puse la încercare astăzi
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi