Presa italiană anunţă o mutare spectaculoasă în Serie A: Ţiriac şi Şucu ar putea prelua clubul Genoa

Presa italiană anunță că oamenii de afaceri români Ion Țiriac și Dan Șucu ar putea prelua clubul Genoa, într-o afacere de 40 de milioane de euro.
Filip Stan
18 dec. 2024, 10:43
Presa italiană anunţă o mutare spectaculoasă în Serie A: Ţiriac şi Şucu ar putea prelua clubul Genoa

Clubul italian de fotbal Genoa are nevoie de o recapitalizare de 40 de milioane de euro, iar cine va asigura suma ar putea deveni noul proprietar. Printre variantele analizate, italienii îi au în vizor pe Ion Țiriac, cu o avere de 2 miliarde de dolari, și pe Dan Șucu, deja implicat în fotbal la Rapid București, cei mai potriviți datorită stabilității financiare.

Deocamdată, procesul de recapitalizare este blocat din motive juridice. Genoa ocupă locul 13 în Serie A, iar valoarea lotului său este estimată la 144 de milioane de euro. Genoa CFC este unul dintre cele mai vechi cluburi din Italia.

Ion Ţiriac dezvăluie unul dintre marile sale regrete. „Eram disperat după ea. Am fost aproape, dar un puşti de 17 ani a luat-o într-un minut”

În cadrul ultimei adunări generale a clubului, suma necesară a fost aprobată, însă niciun nume concret nu a fost confirmat pentru a acoperi această finanțare vitală. În absența unui răspuns clar, au apărut speculații cu privire la posibilii investitori. Trei piste majore sunt analizate: una spaniolă, despre care informațiile sunt extrem de limitate, una care îl implică pe antreprenorul italian Raffaello Follieri, cunoscut pentru trecutul său controversat în SUA, și o pistă care duce direct în România, scrie Genova Today.

Situația juridică a actualului acționar
În paralel, societatea mamă a 777 Partners, actualul acționar majoritar al Genoa, este blocată de probleme juridice, ceea ce complică procesul de recapitalizare. Această incertitudine face ca posibilele preluări externe să fie și mai atractive, iar investitorii interesați să aibă un rol determinant în viitorul clubului.

Gigi Becali, furios după ce Dan Șucu a anunțat că o susține pe Elena Lasconi: ”Face un mare păcat că susține o femeie. Dumnezeu nu-l va lăsa în play-off”

Pe teren, Genoa se află pe locul 13 în clasamentul Seriei A, cu 16 puncte după 16 etape. Deși nu este o poziție confortabilă, valoarea lotului de jucători, estimată la 144 de milioane de euro conform Transfermarkt, indică un potențial semnificativ. Printre cei mai bine cotați jucători se numără Morten Frendrup (20 de milioane de euro), Andrea Pinamonti (15 milioane de euro), Fabio Miretti (15 milioane de euro) și Vitinha (14 milioane de euro).

DailyBusiness
Democrații cer demiterea lui Trump invocând pentru prima dată Secțiunea 4 a celui de-al 25-lea amendament
Spynews
Cosmin Zuleam, criminalul lui Adrian Kreiner, este adus azi în România din Inonezia. A fost condamnat la 30 de ani de închisoare
Fanatik.ro
Faza care nu s-a văzut la TV în Galatasaray – Atletico Madrid 1-1. De ce i-a certat Istvan Kovacs pe jucătorii lui Simeone. Video
Capital.ro
Reguli RAR 2026. Documentele obligatorii pe care proprietarii trebuie să le prezinte. Mașinile care nu pot fi înmatriculate în România
Playtech.ro
Zona din Bucureşti în care s-au vândut cele mai multe apartamente în 2025. Un sfert din totalul înregistrat la nivelul Capitalei, doar într-un singur sector
Adevarul
O brutărie din Moscova este în pragul falimentului după ce Putin i-a făcut reclamă. Ce il nemulțumește pe patronul afacerii
wowbiz.ro
Cătălin Crișan a ajuns de nerecunoscut, la doi ani după problemele de sănătate! Imaginile care i-au șocat pe fanii artistului: „Eu nu cred că e…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Fanii Real Madrid și FC Barcelona sunt îndoliați! Celebrul fotbalist s-a stins din viață la vârsta de 91 de ani: „Unul dintre jucătorii legendari ai clubului”
iamsport.ro
Tranzacție uriașă: un colos cu active de 116 miliarde de euro vrea să cumpere fosta firmă a membrului Generației de Aur!
MediaFlux
Reducere drastică. Guvernul vrea să taie 85% din pensiile celor care rămân să lucreze la stat
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day