Preşedintele a făcut anunţul: soarta ţării „este în joc ca niciodată”

Preşedintele american Donald Trump, vizat de o anchetă în vederea destituirii sale, le spune susţinătorilor săi că ţara este ”în joc ca niciodată până acum”.
Iulian Tudor
29 sept. 2019, 12:25
Preşedintele a făcut anunţul: soarta ţării

Acest mesaj a fost livrat sâmbătă prin video, pe Twitter, într-unul dintre atacurile aproape zilnice ale şefului statului împotriva adversarilor săi democraţi. Aceştia au lansat marţi o procedură de ”impeachment”, din cauza cererilor sale insistente pe lângă preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski de a-i provoca prejudicii unuia dintre potenţialii rivali în alegerile prezidenţiale din 2020, democratul Joe Biden.

”Democraţii vor să vă ia armele, ei vor să vă ia acoperirea de sănătate, ei vor să vă ia voturile, ei vor să vă ia libertatea”, afirmă preşedintele Statelor Unite de la Casa Albă.

 ”Noi nu vom putea niciodată să-i lăsăm să facă asta”, adaugă el. ”Pentru că  (soarta) ţării noastre este în joc ca niciodată până acum. Totul este foarte simplu. Ei încearcă să mă oprească pentru că mă bat pentru voi. Şi nu-i voi lăsa niciodată să facă asta”.

În alte tweeturi, Trump şi-a repetat ameninţările împotriva celor care au lansat procedura de destituire, o ”vânătoare de vrăjitoare”, şi a apreciat că parlamentarul din fruntea lor, Adam Schiff, ”pe cale să-l defăimeze şi să-l acuze pe nedrept”, ar trebui ”să demisioneze din Congres”.

 Aleşii democraţi l-au somat vineri pe şeful diplomaţiei americane Mike Pompeo să le livreze documentele necesare anchetei împotriva lui Trump şi intenţionează să efectueze primele interogatorii în cursul săptămânii, începând cu cinci oficiali de la Departamentul de Stat.

Între aceştia, ei vor s-o audieze pe fosta ambasadoare în Ucraina, Marie Iovanovici, pe care Trump a destituit-o, potrivit unor dezvăluiri de presă, din cauza opoziţiei sale faţă de manevre ale preşedintelui cu scopul de a exercita presiuni asupra Kievului şi de a obţine o anchetă a Ucrainei cu privire la activităţi ale familiei Biden.

DailyBusiness
Tanczos Barna respinge ideea suspendării președintelui Nicușor Dan: „Un foc de paie, nu se va întâmpla”
Spynews
Tavanul unui hotel din Sibiu s-a prăbușit peste oamenii din piscina interioară. Planul roșu a fost activat de urgență
Fanatik.ro
Familia lui Oleksandr Romanchuk a rămas în Ucraina după startul războiului: “Am vorbit cu ei! Nu este uşor, dar a fost decizia lor! Visul meu este ca războiul să se încheie”
Capital.ro
Ce a schimbat, de fapt, Traian Băsescu în România. Dan Voiculescu îl judecă peste ani: O catastrofă irepetabilă
Playtech.ro
Cât timp se fierbe piftia de curcan ca să se lege natural. Greșelile care o strică
Adevarul
Serviciile ucrainene lovesc greu în armata rusă. Un avion-cheie a fost scos din luptă înainte de distrugerea submarinului din Novorossiisk
wowbiz.ro
Clipe cumplite pentru Loredana Groza, în prag de sărbători! Tatăl artistei se află în stare gravă la spital: „Tata…fă-te bine”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
EXCLUSIV Ce cadouri se dau de Crăciun în familia lui Dan Negru. Prezentatorul Kanal D a dezvăluit și ce își dorește pentru 2026
iamsport.ro
Dan Șucu, acuzat direct că ar fi cumpărat Genoa cu ”bani furați”! Ce afaceri ”de milioane de euro” cu statul ar avea: ”Folosește o firmă dintr-un sat din județul Galați”
MediaFlux
Prognoza meteo de Crăciun și Revelion. ANM anunță oficial cum va fi vremea în fiecare regiune din România
stirilekanald.ro
Explozie pe Autostrada A1! Un camion plin cu GPL a sărit în aer după un accident cu un TIR. Imagini șocante
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend