Preşedintele a promulgat legea prin care BEI finanţează România cu un miliard de euro

Preşedintele Klaus Iohannis a promulgat Legea pentru aprobarea Contractului cadru de finanţare dintre România şi Banca Europeană de Investiţii (BEI), prin care ţara noastră primeşte finanţare de un miliard euro, sumă care va fi folosită pentru proiecte de transport.
Alina Costache
07 mai 2018, 17:00
Preşedintele a promulgat legea prin care BEI finanţează România cu un miliard de euro

Contractul cadru a fost semnat la Luxemburg de ministrul Finanţelor, în iulie 2017, iar banii împrumutaţi României de către BEI vor fi utilizaţi pentru acoperirea contribuţiei la bugetul de stat în vederea cofinanţării unor proiecte de infrastructură de transport, din cadrul Programului Operaţional Infrastructură Mare 2014 – 2020. Contractul urmează să fie implementat de către Ministerul Transporturilor condus de Lucian Şova.

Potrivit unui anunţ al Guvernului făcut anul trecut, împrumutul este acordat de BEI pe o perioadă de până la 25 de ani, iar perioada de graţie va fi de până la 7 ani,ş i va fi disponibilizat în maximum 20 de tranşe până la data de 31 decembrie 2024.

„Suma va fi utilizată pentru finanţarea deficitului bugetului de stat şi refinanţarea datoriei publice guvernamentale, în vederea realizării unor obiective de investiţii cuprinse în Axele prioritare 1 şi 2 din POIM 2014 – 2020, respectiv proiecte pentru creşterea mobilităţii şi dezvoltarea transportului rutier, feroviar şi naval şi a mijloacelor de transport subteran, eliminarea blocajelor din reţeaua infrastructurii de transport, creşterea zonelor de acces cu conectivitate redusă, reducerea impactului transportului asupra mediului”, explica Executivul în urmă cu un an, într-un comunicat de presă.

Alte decrete semnate marţi de şeful statului, Klaus Iohannis, sunt: „decret pentru promulgarea Legii privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 87/2017 pentru completarea art. 5 din Ordonanţa Guvernului nr. 70/2002 privind administrarea unităţilor sanitare publice de interes judeţean şi local; decret privind promulgarea Legii pentru aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 81/2017 privind modificarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 12/2006 pentru stabilirea unor măsuri de reglementare a pieţei pe filiera cerealelor şi a produselor procesate din cereale; decret pentru promulgarea Legii privind aprobarea Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 2/2018 pentru prorogarea unor termene prevăzute în Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal; decret privind supunerea spre ratificare Parlamentului a Tratatului de extrădare între România şi Republica Argentina, semnat la New York, la 22 septembrie 2017”, potrivit unui comunicat de presă al Administraţiei Prezidenţiale.

Citeşte şi Klaus Iohannis: „Este imperioasă demisia premierului Viorica Dăncilă, PSD amanetează viitorul ţării”

 

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ruby nu se mai oprește! Imagini interzise cardiacilor cu sexoasa brunetă | FOTO
Fanatik.ro
Ce pensie șocantă primește Mihai Neșu de la statul român. Olanda îi dă lunar de 30 de ori mai mult
Capital.ro
Pensionarii care nu vor primi 600 de lei în plus la pensie. Mugur Isărescu, anunț privind data de 1 ianuarie 2027
Playtech.ro
Cele mai ieftine orașe din România pentru trai în 2026. Unde plătești mai puțin pe chirie, mâncare și utilități
Adevarul
Filmul tragediei din Bacău, unde un elev s-a înecat și a murit în pauză. Prima ambulanță nu avea medic: „Asistenta se plângea că s-a murdărit”
wowbiz.ro
S-a aflat abia acum! Cine a venit la înmormântarea Alisiei, tânăra ucisă fără milă în Bihor! Tatăl vitreg al fetei în vârstă de 18 ani a spus totul: „Nu i-am interzis să vorbească cu el”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Comunitatea didactică din Bacău este îndoliată. Două învățătoare s-au stins din viață la doar o zi distanță: „Toată școala plânge”
iamsport.ro
Florin Prunea a spus ce jucător nu mai are loc la Dinamo: ”Trebuie să plece”
MediaFlux
Modificare privind vechimea în muncă la pensie. Va intra în vigoare la 1 septembrie 2026
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi