Președintele Erdogan, nestăpânit în fața Adunării Generale a ONU: „Gaza a devenit cel mai mare cimitir al lumii”

Președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, a făcut declarații surprinzătoare în fața Adunării Generale a ONU. Acesta l-a comparat pe liderul israelian, Benjamin Netanyahu, cu Hitler și a acuzat Israelul de genocid.
Alina Costache
24 sept. 2024, 23:27
Președintele Erdogan, nestăpânit în fața Adunării Generale a ONU: „Gaza a devenit cel mai mare cimitir al lumii”

Președintele turc Erdogan a cerut astăzi comunității internaționale să oprească „genocidul” comis de Israelul condus de Benjamin Netanyahu, pe care îl compară cu dictatorul nazist Adolf Hitler.

„Așa cum Hitler a fost oprit de alianța umanității în urmă cu 70 de ani, Netanyahu și rețeaua sa de crime trebuie să fie, de asemenea, oprite de alianța umanității”, a spus Erdoğan în timpul discursului său la cea de-a 79-a Adunare Generală a Națiunilor Unite (UNGA) la New York.

Ce subiecte sensibile a atins Erdogan

Înainte de discursul său, liderul turc și-a exprimat plăcerea de a-l vedea pe reprezentantul Palestinei la ONU, în locul „pe care îl merită în rândul statelor membre, după lupte îndelungate”.

Citește și : Liderul Hezbollah care a criticat lipsa de forţă a Israelului, scriind pe X „sunteţi mai slabi decât o pânză de păianjen”, ucis după ce i-a explodat pagerul

„Îmi doresc ca acest pas istoric să fie ultima etapă pe calea spre aderarea Palestinei la Națiunile Unite. De asemenea, invit și alte state, care încă nu au făcut acest lucru, să recunoască statul Palestinian cât mai curând posibil și să ia locul lor de partea dreaptă a istoriei în această perioadă foarte critică.” a precizat liderul turc.

El a vorbit despre sistemul ONU, despre care consideră că „moare” în Fâșia Gaza. El a precizat că peste 41.000 de palestinieni au fost uciși de la 7 octombrie, atunci când Israelul „și-a lansat ofensiva necruțătoare”. A adăugat că pentru peste 10.000 de locuitori din Gaza locația este necunoscută și că 172 de jurnaliști au fost uciși în timp ce încercau să-și facă meseria.

Președintele turc a atacat aliații și Statele Unite

Vorbind imediat după președintele Joe Biden, Erdogan a atacat SUA și politica pe care aceștia o poartă în regiune, precizând că țările care se presupune că lucrează pentru o încetare a focului în regiunea orientului continuă să trimită arme și muniții.

Citește și : Bonus de aproape 6.000 de lei pentru tinerii care stau cel puţin 6 luni cu bunicii. Suma,proporţională cu vârsta seniorilor

În plus, a adăugat că țările care susțin Israelul necondiționat sunt la fel de responsabile pentru situația de acolo și că le recomandă să recunoască Statul Palestinian „cât mai curând posibil”.

„Ce mai așteptați pentru a opri rețeaua de masacre care pune în pericol și viața propriilor cetățeni, împreună cu poporul Palestinian și trage întreaga regiune în război de dragul perspectivelor sale politice?” a întrebat Erdogan în fața liderilor statelor lumii, făcând referire la Benjamin Netanyahu.

DailyBusiness
Costul orar al forței de muncă în România a crescut semnificativ în trimestrul IV 2025
Spynews
Iustin Petrescu și iubita lui se căsătoresc! Primele declarații despre nuntă
Fanatik.ro
SUA au activat ”clauza de imunitate” pentru o americancă de la baza Kogălniceanu care a provocat un accident grav. MApN trebuie să despăgubească victima
Capital.ro
Pensia pe card pentru martie a început să intre în conturi. La ce oră primesc banii peste 2,4 milioane de pensionari
Playtech.ro
Unde îşi pot şoferii verifica permisul de conducere. Aşa pot afla numărul punctelor de penalizare acumulate
Adevarul
Amenințarea ayatolahului: „Vom transforma strâmtoarea Ormuz într-o armă!”. Presa britanică scrie că Mojtaba Khamenei ar fi în comă, cu un picior amputat
wowbiz.ro
Unde și când își pot lua fanii rămas-bun de la Mugurel Vrabete. Anunțul făcut de trupa Holograf despre funeralii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O persoană și-a pierdut viața după ce s-ar fi aruncat în fața metroului în stația Unirii
iamsport.ro
Momentul uimitor când Ilie Balaci și-a stins țigara și a intrat direct în teren! A lăsat pe toată lumea mască: ”Avea problemele lui, dar și chef să fumeze”
MediaFlux
Ce prevede înțelegerea dintre România și Ucraina. Zelenski și Nicușor Dan au semnat documentele
stirilekanald.ro
Adio, albastru de Voroneț? Când se găsesc bani pentru restaurarea picturii exterioare de la celebra mănăstire din patrimoniul UNESCO?
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj