Preşedintele Franţei, reproşuri la adresa guvernanţilor români: Există decizii luate ce fragilizează statul de drept

Preşedintele francez Emmanuel Macron a declarat joi, după încheierea summitului european informal de la Sibiu, că, în opinia sa, există decizii luate de guvernul român care au dus la fragilizarea statului de drept, potrivit agerpres.ro.
Filip Stan
10 mai 2019, 19:06
Preşedintele Franţei, reproşuri la adresa guvernanţilor români: Există decizii luate ce fragilizează statul de drept

Întrebat de o jurnalistă dacă preocupările pe care le-a exprimat anterior privind iliberalismul din România s-au agravat şi dacă crede că ţara noastră a luat-o deja pe drumul Poloniei şi Ungariei, preşedintele francez a reiterat că va fi vigilent în această privinţă.

„Cred că există decizii luate de guvernul român care au dus la fragilizarea statului de drept. Comisia Europeană a avut ocazia de a spune acest lucru şi suntem vigilenţi în această privinţă. Dar am notat şi că preşedintele (Klaus) Iohannis a fost mereu aici, vigilent, prezent, puternic, pentru a ţine linia”, a spus Macron în cadrul conferinţei de presă de după încheierea summitului.

„Consider pentru România, pentru poporul român, că a fi un stat puternic în UE, a respecta toate valorile UE, inclusiv independenţa justiţiei şi tot ce constituie statul de drept, este un element foarte important pentru popor. Deci sunt, evident, alături de Comisie şi suntem mai multe state membre care ne-am exprimat cu claritate pe acest subiect”, a adăugat Emmanuel Macron la Sibiu.

El a mai precizat că susţine, de asemenea, „în această privinţă, deciziile puternice luate în mai multe rânduri de preşedintele Iohannis”.

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Taifunul Dolphin lovește Japonia! Sute de mii de oameni, evacuați, iar peste 500 de zboruri au fost anulate
Fanatik.ro
Șeful din SuperLiga a anunțat în direct că el se dă la o parte dacă vine Neluțu Varga investitor. Exclusiv
Capital.ro
Ai datorii la ANAF? Cum verifici gratuit, online, situația fiscală în doar câteva minute
Playtech.ro
Ai garaj, anexă sau terasă nedeclarată? Amenzile și taxele care îi sperie pe proprietari în 2026
Adevarul
„Mi-a aruncat numărul în prăpastie”. Pățania unui turist român în Thassos: a parcat într-o zonă unde era interzis, iar un localnic i-a smuls plăcuța de înmatriculare
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O nouă mișcare seismică s-a produs în România, astăzi! În ce zonă a fost înregistrată și ce spun specialiștii
iamsport.ro
Dan Șucu își vinde fotbalistul în Bundesliga pentru 1.000.000 de euro
MediaFlux
Acte urgente care trebuie la ANAF. Românii au termen până săptămâna viitoare
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat
NetBet: o prezență licențiată neîntreruptă pe piața de iGaming din România