Preşedintele Iohannis discută cu premierul, cu mai mulţi miniştri şi cu şeful DSU Raed Arafat despre starea de urgenţă

Klaus Iohannis discută miercuri, de la ora 12:30, cu premierul, cu mai mulţi miniştri şi cu şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă Raed Arafat măsurile luate ca urmare a prelungirii stării de urgenţă. Preşedintele se pare că este foarte nemulţumit de acordul dintre BOR şi MAI cu priviree la Paşte chiar în ziua în care a fost prelungită starea de urgenţă.
Filip Stan
15 apr. 2020, 06:29
Preşedintele Iohannis discută cu premierul, cu mai mulţi miniştri şi cu şeful DSU Raed Arafat despre starea de urgenţă

”Preşedintele României, domnul Klaus Iohannis, va avea miercuri, 15 aprilie a.c., ora 12:30, la Palatul Cotroceni, o şedinţă privind măsurile care se impun în contextul prelungirii stării de urgenţă cu Prim-ministrul României, Ludovic Orban, Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, Ministrul Finanţelor Publice, Vasile Cîţu, Ministrul Apărării Naţionale, Nicolae Ciucă, Ministrul Economiei, Energiei şi Mediului de Afaceri, Virgil Popescu, Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, Ministrul Muncii şi Protecţiei Sociale, Violeta Alexandru, şi şeful Departamentului pentru Situaţii de Urgenţă, secretar de stat în Ministerul Afacerilor Interne, Raed Arafat”, anunţă Administraţia Prezidenţială.

Decretul privind prelungirea stării de urgenţă, publicat în Monitorul Oficial 

La finalul şedinţei, preşedintele Klaus Iohannis va susţine o declaraţie de presă.

Întâlnirea are loc în condiţiile în care preşedintele a anunţat cu o zi în urmă prelungirea stării de urgenţă, decizie puternic contestată de opoziţie, care ameninţă că nu va aviza în Parlament decretul prin care este instituită starea de urgenţă.

De asemenea, Guvernul urmează să aprobe rectificarea bugetară.

Discuţiile de la Palatul Cotroceni se desfăşoară şi pe fondul criticilor vehemente generate de anunţul ministrului de Interne Marcel Vela privind acordul MAI – BOR pe tema organizării acţiunilor din noapte de Înviere.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Pod prăbușit la Techirghiol! S-a rupt în două. Imagini de coșmar
Fanatik.ro
Gestul făcut de Sabin Ilie către antrenor după un gol, care l-a urmărit în toata cariera pe Marian Aliuță: “Mi-a zis Adrian, frate-său, sa nu le zic alor că-l cunosc, că mă dau afară”
Capital.ro
Regulă clară pentru toți românii de la bloc. Se achită banii obligatoriu. Asociația poate solicita executarea silită a bunurilor sau veniturilor
Playtech.ro
Ce riști dacă transporți mobilă pe plafonul mașinii. Reguli importante din Codul Rutier 2026
Adevarul
Povestea miraculoasă a coafezei care a ajuns decorată de trei mari puteri ale lumii. A sfidat nazismul, a supraviețuit lagărelor, torturii, bolilor și a murit la 105 ani
wowbiz.ro
Dinu Iancu-Sălăjanu a fost plasat sub control judiciar! Primele imagini cu politicianul, după perchezițiile DNA
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Mircea Mihail, băiatul de 11 ani care a dispărut din Sectorul 3, a fost găsit
iamsport.ro
Antrenorul român important pe care Prunea consideră că ar trebui să îl aducă Becali la FCSB: ”Eu zic că ar veni”
MediaFlux
Nicușor Dan, mesaj tranșant la adresa Moscovei: Rusia pune în pericol cetățenii României, stat membru NATO
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara