Preşedintele israelian a fost ameninţat cu moartea după ce a condamnat terorismul evreiesc

Poliția israeliană a deschis o anchetă privind amenințările publicate pe rețelele de socializare împotriva președintelui Reuven Rivlin, care a condamnat 'terorismul evreiesc' după un incendiu soldat cu moartea unui bebeluș palestinian, a anunțat luni purtătorul de cuvânt al instituției, citat de AFP, potrivit Agerpres.
Filip Stan
03 aug. 2015, 13:35
Preşedintele israelian a fost ameninţat cu moartea după ce a condamnat terorismul evreiesc

Chiar în ziua atacului anti-palestinian de vineri, Rivlin a publicat pe pagina sa de Facebook un text, în arabă și în ebraică, intitulat ‘mai mult decât rușine, simt durere’.

‘Durerea uciderii unui mic bebeluș, durerea de a-mi vedea poporul alegând calea terorismului și de a-și pierde umanitatea’, scria președintele israelian, în condițiile în care părinții și fratele bebelușului care a murit se zbat încă între viață și moarte.

Atacul, comis de coloniști evrei potrivit palestinienilor, a provocat consternare în Israel și a declanșat o dezbatere printre israelieni și palestinieni privind ‘impunitatea’ de care s-ar bucura extremiștii evrei din partea autorităților israeliene. Niciun suspect nu a fost arestat până în prezent.

‘Din nefericire, se pare că până acum am tratat fenomenul terorismului evreiesc cu lejeritate’, a adăugat președintele, făcând apel la luarea unor măsuri concrete împotriva autorilor unor astfel de acte.

În cele peste 2.000 de comentarii care au urmat, unii salută această luare de poziție, în timp ce alții denunță ‘un trădător’.

Citeşte şi Guvernul israelian promite măsuri împotriva EXTREMIŞTILOR EVREI

‘Ticălos trădător. Sfârșitul său va fi mai rău decât cel al lui Ariel Sharon’, premierul israelian care a murit după ce a petrecut opt ani în comă, amenință unul dintre cei care au postat comentarii. ‘În Rusia, te-ar fi găsit tăiat în bucățele într-o cutie de pantofi’, a scris un alt internaut.

Poliția a anunțat că a deschis o anchetă după ce a primit unele informații din partea serviciului de securitate al președinției.

În 1995, prim-ministrul Yitzhak Rabin a fost asasinat în timpul unui miting pentru pace la Tel Aviv de către un activist al extremei drepte, după o campanie virulentă a dreptei împotriva acordurilor de la Oslo semnate cu palestinienii în 1993.

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Ultimele cuvinte ale lui Cătălin Măruță în calitate de prezentator al emisiunii! De abia a putut să vorbească de lacrimi
Fanatik.ro
România, vizată de amenințări nucleare în presa de la Moscova. De ce apare Bucureștiul în discursul agresiv al Rusiei
Capital.ro
Fără scutire de la RAR. Toate vehiculele sunt obligate să facă ITP. Legea nu s-a aplicat corect până acum
Playtech.ro
Cum poţi rămâne fără venitul minim de incluziune în 2026: Detaliul care te lasă fără banii de la stat
Adevarul
Degeaba spargem monopolul CNAS dacă sacul e gol. Expert: „Banii nu ajung pentru că nici nu au cum să ajungă”
wowbiz.ro
Cine sunt victimele accidentului cumplit din Caraș-Severin. Un tată și cei doi copii ai săi au murit în impactul devastator
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Radu, fost președinte al PRM Constanța, s-a stins din viață la 73 de ani. Decizia uimitoare luată de familie
iamsport.ro
”El e singurul patron din România de care mi-a fost frică". Amenințat că va fi ”dus în pădure și bătut” după un gol încasat
MediaFlux
Presa din Rusia vorbește de Moartea României! Experții rușii iau în discuție un posibil atac nuclear: Distrugerea Bucureştiului...
stirilekanald.ro
Moartea a făcut prăpăd în Caraș-Severin. Trei persoane au murit după ce un TIR și un microbuz s-au ciocnit violent
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj