Preşedintele Klaus Iohannis: Dacă cineva crede că modificările legilor justiţiei vor rămâne fără urmări, e căzut din Lună

Preşedintele Klaus Iohannis a spus, miercuri, într-o discuţie informală cu jurnaliştii, că există riscul ca România să fie sancţionată de UE, pe modelul Poloniei, iar ”urmările vor fi pe măsura gravităţii modificărilor”. El a spus că efectele OUG 13 încă persistă şi că în afară nu se înţelege ce doreşte România pare că mai degrabă vrea să o ia înapoi. Preşedintele nu exclude posibilitatea referendumului, dar încă aşteaptă să-i vină rândul la mutare.
Filip Stan
20 dec. 2017, 14:00
Preşedintele Klaus Iohannis: Dacă cineva crede că modificările legilor justiţiei vor rămâne fără urmări, e căzut din Lună

„Parlamentarismul acesta de bulibăşeală şi avarie trebuie să înceteze”, a spus şeful statului, în discuţia informală cu jurnaliştii, potrivit News.ro.

Ziariştii l-au întrebat de ce crede că actuala coaliţie majoritară se grăbeşte atât de tare cu legile justiţiei, iar preşedintele a replicat că „penalii” au intrat puţin în panică.

Klaus Iohannis a menţionat că nu a considerat că trebuie să fie mai vocal în această perioadă, ci mai încolo, iar acum cei vizaţi de aceste legi trebuie să fie mai vocali. „Eu mi-am spus părerea. Nu cred că o repetare ad infinitum ar ajuta”, a adăugat preşedintele.

Întrebat dacă se gândeşte la referendumul privind justiţia, Iohannis a răspuns afirmativ, dar îl păstrează „pentru când va fi”.

În privinţa ipotezei de a bloca legile justiţiei prin nepromulgare, chiar dacă ar putea fi suspendat, Klaus Iohannis a spus că nu ştie pe cine ar ajuta, poate doar pe cel care vrea să îi ia locul.

Preşedintele nu a discutat nici cu premierul, nici cu ministrul Justiţiei despre legile justiţiei.

„N-am ce vorbi cu premierul despre ce face Parlamentul. N-am vorbit nici cu ministrul Justiţiei”, a spus el.

Întrebat dacă a vorbit cu reprezentanţii sistemului judiciar, preşedintele a replicat: „Eu n-am vorbit, ministrul Justiţiei ar trebui să vorbească, dar ministrul Justiţiei are alte preocupări decât să vorbească cu reprezentanţii sistemului judiciar despre îngrijorările lor”.

Klaus Iohannis a mai spus că ministrul Tudorel Toader îl evită. „Nu vi s-ar părut normal să mă anunţe când a demarat procedura de modificare a legilor justiţiei?”, a adăugat preşedintele.

Şeful statului a precizat cp nu au fost alte intervenţii externe pe teme laegilor justiţiei în afare celor cunoscute.

Întrebat dacă România riscă să fie sancţionată la fel ca Polonia, Klaus Iohannis a răspuns: „Acest risc există. Dacă cineva crede că modificările legilor justiţiei vor rămâne fără urmări, e căzut din lună, iar urmările vor fi pe măsura gravităţii modificărilor”.

El a spus că efectele OUG 13 încă persistă şi că în afară nu se înţelege ce doreşte România pare că mai degrabă vrea să o ia înapoi.

Întrebat şi despre filmuleţul postat şi apoi şters de PSD Craiova pe Facebook, în care poliţiştii erau prezentaţi ca fiind incompetenţi, preşedintele: „Dacă ar fi poliţiştii incompetenţi, ar trebui trimişi la şcoală, în niciun caz modificată legea”.

Pe de altă parte, preşedintele a spus că un referendum pentru trecerea la monarhie nu este posibil: „Nu se poate face un astfel de referendum. Eu reprezint statul constituţional, iar statul paralel nu poate face referendum pentru revenirea la monarhie”. A spus că i se pare foarte suspectă prietenia unora pentru monarhie acum şi că nu e exclus să fie o fumigenă.

Preşedintele a mai spus că nu se aşteaptă la o criză politică anul viitor, dar că proiectul de buget „are câteva zone foarte discutabile”. „Am discutat cu premierul înainte să trimită Parlamentului proiectul, am fost avertizaţi de CE că am deviat de la MTO, dar bugetul nu corectează devierea”, a menţionat Iohannis.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Declarații șocante făcute de atacantul cumpărat de Gigi Becali cu o sumă uriașă de bani: ”Aproape am ajuns la nebuni”
Capital.ro
Ce se va întâmpla cu Călin Georgescu. De ce a fost ridicat controlul judiciar. Adevărata miză
Playtech.ro
Ce înseamnă armistițiul lui Donald Trump cu Iranul pentru întreaga lume. Prețul barilului de petrol a scăzut deja
Viktor Orban ar fi primit bani de la mafia rusă. Dezvăluirile unui șef de organizație criminală din Budapesta
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de Mircea Lucescu înainte să moară! Ce mărturisire cutremurătoare a făcut „Il Luce”: „Gata, s-a terminat…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
„De ce n-ai avut grijă de el?” Ce a ieșit la iveală în cazul copilului de 12 ani care și-a pierdut viața după ce a căzut de la etajul unui bloc. Fratele mai mare ar fi fost martor
iamsport.ro
SURPRIZĂ! Un puternic afacerist ar fi interesat să investească la Steaua: ”Vine să se bage serios, nu să facă figurație!”
MediaFlux
Armistițiu de două săptămâni între SUA și Iran. Trump, de acord să suspend bombardamentele. Armata iraniană va coordona tranzitul prin Strâmtoarea Ormuz
stirilekanald.ro
Știrea momentului în România!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj