Preşedintele Klaus Iohannis participă joi la o cină oferită de Barack Obama

Președintele Klaus Iohannis a ajuns miercuri în Statele Unite ale Americii, unde va participa la Summitul securității nucleare, va vizita Muzeul Memorial al Holocaustului și se va întâlni cu comunitatea de români din Washington.
Alina Costache
31 mart. 2016, 03:58
Preşedintele Klaus Iohannis participă joi la o cină oferită de Barack Obama

În cursul zilei de joi, Iohannis va vizita Memorialul Holocaustului și va participa la cina oferită de președintele SUA, Barack Obama, la Casa Albă, în onoarea șefilor de delegații prezenți la Summitul securității nucleare.

Klaus Iohannis va participa vineri la sesiunea de deschidere a summitului, la un dejun de lucru și la discuția pe baza unui scenariu pregătit de organizatori care constă în prezentarea, prin intermediul unui videoclip, a unui caz ipotetic de terorism nuclear — furtul de material nuclear sau radioactiv de către actori nestatali și utilizarea parțială a acestuia. La finalul summitului, președintele Iohannis va susține o declarație de presă.

Tot vineri, șeful statului se va întâlni cu reprezentanții comunității românești din Washington.

Din delegația care îl însoțește pe Iohannis în SUA fac parte ministrul de Externe, Lazăr Comănescu și consilierii prezidențiali Leonard Orban, Andrei Muraru și Cosmin Marinescu. De asemenea, șeful statului este însoțit de soția sa, Carmen Iohannis.

 

Înainte de plecarea în SUA, Klaus Iohannis a declarat că România se află în prima linie a statelor care își îndeplinesc ‘pe deplin’ angajamentele în domeniul securității nucleare, având un program nuclear clar și o conduită responsabilă.

„Din păcate, am văzut cu toții în ultima vreme cât de prezentă este amenințarea teroristă în Europa și în întreaga lume. Atentatele care au zguduit recent orașe și capitale europene pun în pericol nu doar securitatea fizică a cetățenilor noștri, ci sunt un atac împotriva valorilor și principiilor pe care le reprezentăm. În fața acestei amenințări teroriste, care poate îmbrăca diferite forme, avem nevoie de solidaritate, responsabilitate și acțiune comună. Summitul de la Washington este dedicat prevenirii terorismului nuclear prin întărirea arhitecturii globale în domeniul securității nucleare. Vreau ca mesajul României să se audă ferm de la Washington. România se află în prima linie a statelor care își îndeplinesc pe deplin angajamentele în domeniul securității nucleare, având un program nuclear clar și o conduită responsabilă”, a subliniat Klaus Iohannis.

Șeful statului a anunțat că, în contextul deplasării la Washington, va vizita Muzeul Memorial al Holocaustului, „un proiect complet prin care este păstrată vie memoria victimelor Holocaustului”. „De asemenea, voi avea o întrevedere cu reprezentanți ai comunității românești din Statele Unite și, în special, din regiunea Washington”, a mai spus Iohannis.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Copil român, torturat până la moarte de mamă și iubit în Belgia! Trupul lui Raul a fost găsit într-o geantă
Fanatik.ro
Dezvăluiri din cazul tânărului care și-a dat foc în cabinetul stomatologic al tatălui său, din Capitală. Ce nu se știa despre intervenția de urgență: „Creează un moment de panică”
Capital.ro
UPDATE. Dezamăgire pentru maghiarii din Transilvania. Budapesta a negat anunțul: Nu ne asumăm acest rol dincolo de granițele Ungariei
Playtech.ro
Motivul pentru care din ce în ce mai mulţi oameni îşi împachetează paşaportul în folie de aluminiu când călătoresc
Adevarul
Imagini din timpul atacului de la Dineul Corespondenților: filmarea a fost publicată
wowbiz.ro
Nașa lui Armin Nicoară, implicată într-un accident în drum spre filmări: „Sunt lovită din spate!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Alba a sfârșit spulberat de tren! Cum au arătat ultimele clipe din viața sa și de ce nu ar fi reușit să se salveze
iamsport.ro
Nicu Ceaușescu a intervenit pentru un fotbalist acuzat că schimba valută în baie la Athenee Palace: ”Diliule la cap, așa prost sunt?”
MediaFlux
Luna Plină în Scorpion pe 1 Mai 2026. Cele trei zodii direct afectate
stirilekanald.ro
De ce slăbitul devine tot mai dificil după 35 de ani
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR