Președintele Nicușor Dan ar putea fi audiat ca parte vătămată în ancheta privind fotografiile în care apare alături de Ponta și Coldea. Pozele, făcute publice de Elena Lasconi cu câteva zile înainte de alegerile din 2025

Președintele Nicușor Dan ar putea fi audiat ca parte vătămată în ancheta DIICOT legată de fotografiile făcute publice, înainte de alegerile prezidențiale din luna mai 2025, de Elena Lasconi. Potrivit respectivelor fotografii, șeful statului s-ar fi întâlnit cu Victor Ponta și cu generalul Florian Coldea într-o vilă.
Irina Dumitrescu
06 apr. 2026, 21:44
Președintele Nicușor Dan ar putea fi audiat ca parte vătămată în ancheta privind fotografiile în care apare alături de Ponta și Coldea. Pozele, făcute publice de Elena Lasconi cu câteva zile înainte de alegerile din 2025

Procurorii DIICOT au ajuns la concluzia că cei trei protagoniști sunt… actori. Detaliile dezvăluite de anchetatori arată o operațiune bine pusă la punct, cu actori profesioniști și tehnologie avansată, inclusiv inteligență artificială. În spatele acestei puneri în scenă stau trei actori profesioniști: Răzvan Florin Bratu în rolul lui Nicușor Dan, Cristian Alexandru Năstăsoiu în rolul lui Victor Ponta și Marian Cojocaru în rolul lui Florian Coldea.

Potrivit anchetatorilor, această așa-zisă întâlnire nu a avut loc niciodată. Înscenarea a fost pusă la cale de doi tineri care, pe atunci, colaborau cu staff-urile de campanie ale lui Nicușor Dan. Actorii ar fi fost machiați astfel încât să semene cât mai bine cu personajele interpetate, iar acum anchetatorii verifică dacă s-a intervenit și digital asupra imaginilor.

Citeste si Victor Ponta, audiat la DIICOT în scandalul pozelor false publicate de Elena Lasconi în campania prezidențială. Ce spune fostul premier despre suspecții din dosar: „Trei tineri și un tip mai în vârstă, aștept și eu să vedem cine sunt”

Procurorii DIICOT susțin că vila în care s-a pus în scenă „întâlnirea” se află în Tunari lângă Capitală și că protagoniștii ar fi realizat respectivele imagini abia după ce s-au asigurat că toate camerele de supraveghere din zonă sunt acoperite.

După apariția fotografiilor, atât președintele Nicușor Dan, cât și Victor Ponta au făcut plângeri penale la DIICOT, iar Elena Lasconi a fost audiată ca martor.

Potrivit unor surse oficiale, suspecții subcontractați de una dintre agențiile care aveau contracte cu staff-ul actalului președinte au filmat evenimente de campanie și au montat clipuri video, potrivit Știrile Pro TV

Procurorii DIICOT susțin că, deocamdată, nu au aflat cine a comandat această înscenare, dar nu exclud posibilitatea ca în spatele ei să se afle apropiați ai unui alt candidat.

La audieri, suspecții ar fi declarat că ar fi creat din proprie initiativă această ”satiră”. Probabil, misterul acestor fotografii va fi elucidat după audierea președintelui României, în calitate de parte vătămată.

Citeste si Scandalul fotografiilor cu Ponta și Coldea ia amploare! Elena Lasconi, audiată la DIICOT: „Nu am câștigat nimic”

Și Elena Lasconi a fost audiată ca martor.  Ea a susținut că a fost de bună credință și nu a bănuit niciun moment că fotografiile ar fi false.

Eu am zis că le pun la dispoziție tot ce doresc, pentru a face lumină în acest caz. Vă dați seama că dacă aș fi știut că acele fotgrafii sunt false nu le-aș fi publicat niciodată. Și oricum nu am spus nicio secundă că ele sunt adevărate”, a spus Elena Lasconi.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Ce lovitură a primit Gabi Tamaș, chiar în timp ce concurează la Survivor România. A pierdut definitiv
Capital.ro
Carburanții explodează la pompă. De ce cresc prețurile. Mihai Daraban(CCIR) explică mecanismul din spate
Playtech.ro
Cum arată un apartament cu 3 camere de peste 90.000 de euro din Bucureşti. Este lângă Grand Arena Mall, pentru ce plăteşti suma uriaşă
Adevarul
„Epic Fury” sub foc încrucișat în SUA. Un fost consilier al președintelui Trump îi desființează deciziile: „E ca și cum ar tunde iarba”
wowbiz.ro
Răzvan Lucescu, prima reacție după ce l-a vizitat pe Mircea Lucescu. Antrenorul s-a întors în România de urgență
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Doi frați de 5 și 8 ani și-au pierdut viața în timp ce jucau de-a v-ați ascunselea. Părinții i-au găsit într-un frigider
iamsport.ro
Șumudică, pus la zid după ce a făcut scandal la meciul de tenis: ”A venit simpaticul nostru, clovnul de serviciu. Trebuia dat afară”
MediaFlux
Începe plata alocațiilor și indemnizațiilor. Banii se dau înainte de Paște
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj